Egyeztetés a mongóliai HUN sírok feltárásáról

 

A mongóliai HUN sírok feltárásának üteméről egyeztetett Gelegdorj Eregzen a Mongol Tudományos Akadémia Régészeti Intézetének igazgatója és Horváth-Lugossy Gábor a Magyarságkutató Intézet főigazgatója

Eregzen igazgató úr megerősítette, hogy az ősi hun sírok régészeti feltárásai gyors ütemben és kiváló minőségben haladnak, amelyekről fotókat is küldött.

Horváth-Lugossy Gábor megköszönve a tájékoztatást elmondta: már most látszik, hogy a mongol fél mintaszerűen végzi a sírok feltárását, és hogy a magyar fél is elégedett lehet a kutatás állapotával. Várjuk már, hogy a Magyarságkutató Intézet igazgatói visszaérkezzenek Mongóliába közösen kiértékelni a feltárt leleteket és azokból mintát venni. Főigazgatónk jelezte továbbá: hiába a 8000 km távolság, a fotókról is kitűnik az a felelősségtudat, tisztelet ahogy a mongol régész kollégák ezen kétezer éves sírok feltárásához állnak.

Eregzen igazgató úr a képekről többet közt elmondta: a nagy sír kőpakolásának megtisztítása után a négyszögletes kőkeret közepén föld kitermelés elvégezhetősége érdekében egy, az égtájakhoz igazodó négyzetes kutatóárkot ástunk. Ebben a szelvényben már látható volt a régi sírrablók által ásott rablógödör nyoma, az eredeti sírból kitermelt régészeti maradványok és föld nyomai. A sírrablók a kitermelt földet a négyzetes kőkereten kívül, annak bal oldalán rakták le. A sír külső kő szerkezete, és a sírba levezető lejárat vált láthatóvá a kőpakolás finom tisztítása során. Régészeink így az eredeti sírszerkezetet követve haladnak a munkával. Ezen munka során 2 m mélyen 6.5x5 m méretű négyzet alakú sírkamra nyomait tártuk fel, aminek szerkezetét külön kőpakolással erősítették meg. Most ezen megtalált sírkamrában folyik tovább a kutatás.

A kisebb sírról az alábbiakat lehet tudni eddig: a kis sír kör alakú kő kerettel rendelkezik. A sírt fedő kőpakolás elbontása után észak-nyugat, dél-kelet irányú sírgödör nyomát észleltük. Jelenleg ezen sírgödör bontásával 2 m mélységénél járunk, ahol egyre szűkül a sírhely. Úgy becsüljük, hogy 1 méterrel alatta lehet a koporsó és benne a feltárandó csontváz.

A kutatás előzményeiről itt olvashatnak.

A kutatás további részleteit is közöljük!