A Kutatóközpont küldetése
A Történeti Kutatóközpont küldetése a magyar nemzeti identitás történelmi korszakokon átívelő változásainak feltérképezése a nemzeti emlékezet olyan kérdésköreire fókuszálva, mint a magyarságtudat, nemzettudat, Hungarus-tudat, identitás, identitásválság, identitáspusztítás, identitásvesztés, identitásképzés, identitásteremtés.
A Kutatóközpont feladatai
A Történeti Kutatóközpont fő feladata, hogy interdiszciplináris kutatások során feltárja a magyarság évszázados kapcsolatrendszerének alakulását a többi európai nemzettel, vizsgálja a magyarság Európába történő integrálódásának történelmi folyamatát, történelmi perspektívába helyezve adjon választ az „Integráció vagy asszimiláció?” és a „Ki a magyar?” kérdésére.
A Kutatóközpont célkitűzései
A Történeti Kutatóközpont célkitűzése a Kárpát-medencei nemzeti identitás és nemzeti emlékezetpolitika történeti korokon átívelő intézményi, kutatási, forrásmódszertani, archiválási és prezentálási irányainak feltárása és a kutatások eredményeinek minél szélesebb körben történő publikálása. Különös tekintettel arra a tényre, hogy az emlékezetpolitika az elmúlt évtizedekben az európai és a magyar identitást is meghatározó közpolitikai kérdéssé vált, s ezáltal annak jelentősége is megnőtt. Ezért kerül fókuszba a régebbi és az újabb emlékezetpolitikai törekvések kutatása és kritikai szemléletű feldolgozása.
Célkitűzése továbbá annak vizsgálata és bemutatása, hogy a történelmi korszakokon átívelően miként alakult, változott meg és módosult a Kárpát-medencei magyarság identitása, milyen tényezők járultak hozzá identitásának pusztulásához és pusztításához, s milyen erőfeszítések árán vált képessé nemzeti identitásának megtalálására és identitásának újraépítésére.
Munkatársak
Dr. Kápolnás Olivér
tudományos munkatárs
Dr. Sárközy Miklós
tudományos munkatárs
Zay Orsolya
tudományos segédmunkatárs
Dr. Kertész Balázs
tudományos munkatárs