Dr. Köő Artúr

A napokban jelent meg munkatársunk könyve Nagy-Románia a tantermekben címmel. Ebben Dr. Köő Artúr történész a Lex Apponyi témában végzett kutatásait összegzi.


A nagy sikerű Hunyadi-sorozat sok kritikát kapott nyelvhasználatáról beszélgetett a Mandiner Dr. Pomozi Péter nyelvtörténésszel, a Magyarságkutató Intézet Magyar Nyelvtörténeti Kutatóközpontjának igazgatójával.

Dr. Pomozi Péter

Prof. Dr. Nagy Péter

Minden nemzet története egy tévésorozat, ami akkor képes fönnmaradni, ha valami különleges történik – a többi között ezt a gondolatot osztotta meg a Magyarságkutató Intézet Archeogenetikai Kutatóközpontjának igazgatója a Mandiner olvasóival.


A történész mestersége címmel új beszélgetéssorozatot indított a Magyarságkutató Intézet, amely a hivatást gyakorlók munkájának izgalmas kérdéseire ad választ.

B. Szabó János

Madarász Viktor Petőfi halála című festménye (Forrás: Wikipédia)

Lehet, hogy Petőfi Sándor mégsem halt meg a fehéregyházi csatában 1849-ben? Görgei Artúr áruló volt? Kossuth Lajos előre látta Trianont? A kiegyezéssel kapcsolatban Deák Ferencnek vagy inkább Kossuth Lajosnak volt igaza? – a világhálón talált legpopulárisabb, 1848/1849-es szabadságharchoz kapcsolódó kérdésekről nyilatkozott a Magyar Nemzetnek Köő Artúr történész, a Magyarságkutató Intézet munkatársa, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) tanársegédje.


Katonai és civil naplók, visszaemlékezések sora jelent meg a rendszerváltoztatás óta, amelyek közül azonban hiányoznak a vezérkari tisztek emlékei.

 Erdélyi Szalon Könyvkiadó két kötet

Szabados György

Szabados György a Mandiner vendégeként kifejtette : Nyugat-Európában kétféle Attila-kép létezett, az Árpádok nem voltak rászorulva Attilára, mint ősre, krónikásaink esetében pedig „ősvállalásról” beszélhetünk, nem „ősválasztásról”


Kertai Zalán hagyományőrző festőművész Magyar hősök, vértanúk című kiállításának adott otthont a Magyarságkutató Intézet. A festőművész realisztikus alkotásai az aradi vértanúk portréin keresztül emlékeztetnek történelmünk e fájó eseményére. A tárlatot Babucs Zoltán hadtörténész, a Magyarságkutató Intézet Történeti Kutatóközpontjának munkatársa nyitotta meg.
Babucs Zoltán és Kertai Zalán

Fabó Edit

Mit jelent az „államalkotó kultúra”? Mi a szerepe benne Isten Anyjának? Mi történik ezzel a kultúrával idegen megszállás idején? Egyebek közt ezekről beszél a Mandinernek a Magyarságkutató Intézet munkatársát.


 „Szeretném világossá tenni, hogy a soraink között nincsen belviszály, az intézet életét pedig nem járja át semmilyen hatalmi küzdelem: így továbbra is minden kiváló munkatársam azokra az alapvető céljainkra koncentrál kutatásaival, amelyek elérésére mi alapításunktól fogva hivatottak vagyunk.” A többi között ezt szögezi le publicisztikájában Prof. Dr. Kásler Miklós, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója.

Prof. Dr. Kásler Miklós