Rendhagyó történelemóra Abasáron
Különleges élményben volt része az abasári Aba Sámuel Általános Iskola tanulóinak. A Magyarságkutató Intézet Régészeti Kutatóközpontjának igazgatója, Makoldi Miklós az intézmény „erdei iskola” programja keretében megtartott rendhagyó történelemórán vezette körbe a nemcsak helytörténeti vonatkozása miatt, de országos és kárpát-medencei jelentősége okán is kiemelt figyelmet érdemlő lelőhelyen az érdeklődő diákokat.
Aba Nap Abasáron
Abasáron a település önkormányzata az elmúlt szombaton (2021. 8.28-án) első alkalommal rendezte meg az abasári Aba Napot. Az egész napos rendezvény nyitóeseményeként az érdeklődőknek lehetőségük nyílt megtekinteni az Abasár Bolt-tetőn zajló feltárásokat és a készülő régészeti park már elkészült elemeit.
Abasár feltárása tovább folytatódik
A feltárás újabb fordulópontjához érkezett: lebontásra került a „lila házként” ismert lakóépület – így helyén feltárhatóvá vált Abasár talán legkorábbi épülete, a kerek templom, azaz a rotunda. Most már látható, hogy a XX. század pusztítása ellenére legalább a kerek templom kétharmada megmaradt, sajnos csak alaprajzi szinten, de a templomot ölelő temetkezések nagy része is megmenekült.
M5 „Tőkéczki és Takaró: Történelem és irodalom mindenkinek” – Magyar királysírok új megvilágításban
Az Árpád-házi kutatásról és az abasári ásatásról, a lepoglavai és a székesfehérvári feltárások részleteiről, valamint a Magyarságkutató Intézet főbb célkitűzéseiről is beszélt az M5 „Tőkéczki és Takaró: Történelem és irodalom mindenkinek” című, 2021. május 31-i műsorában Makoldi Miklós, Régészeti Kutatóközpontunk igazgatója.
Mai napon visszahoztuk az Aba nemzetség turulos, koronás címerével díszített sírkő hiteles másolatát
2020 októberében az abasári feltáráson előkerült egy szépen faragott XV. századi sírkő, az Aba Sámuel által 1042-ben alapított bencés apátság főtemplomának szentélyében, az oltár mellett.
Aba-leszármazottak is megtekintették az abasári ásatást a nyílt napon
Több mint 150 ember volt kíváncsi a Magyarságkutató Intézet és Abasár önkormányzatának közös szervezésében megvalósuló ásatási nyílt napra, ahol a Magyarságkutató Intézet Régészeti Kutatóközpontjának munkatársai, Makoldi Miklós és Gallina Zsolt feltárást vezető régészek tartottak szakvezetést.
PÁPAI BULLA ABASÁRON – az újabb értékes lelet IX. Bonifác pápától érkezett a 14-15. században
Az abasári apátság részére küldött bizonyosan fontos pápai levélnek ólom függő-pecsétjét, azaz pápai bullát találtunk a feltárás során.
Magyarságkutatás és hivatástudat
„A Magyarságkutató Intézeten belül olyan tudományos célokat szolgáló kutatási projekteket folytathatunk, mint a magyarság eredete és a kora Árpád-kori, tatárjárás előtti királyi székhelyeink egyházashelyeink kutatása.” – emelte ki a Zemplén TV Mecénás című adásában Makoldi Miklós, a Magyarságkutató Intézet Régészeti Kutatóközpontjának igazgatója.
Múltunkról mesélnek az Abák – Látogatóközpont lesz az egykori királyi székhelyen
Egyre közelebb kerülnek Aba Sámuel királyunk sírjának feltárásához a Magyarságkutató Intézet régészei Abasáron, ahol a munkálatok és a tudományos vizsgálatok lezárultával királyi emlékhely és látogatóközpont is lesz.
Gazdag Árpád-kori leletanyagok kerültek elő Abasáron
– Kevés olyan emlékhelyünk, régészeti lelőhelyünk van, amely ennyire összetetten és ilyen jó állapotban mutatja be az Árpád-kori templomok, apátságok, királyi központok épületeit, elhelyezkedését – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Horváth-Lugossy Gábor a Magyarságkutató Intézet (MKI) főigazgatója az Aba Sámuel magyar király (1041–1044) nemzetségfői később királyi központján és egyúttal az uralkodó által alapított bencés monostor lelőhelyén, Abasáron.