Kárpát-medencei körúton a Magyarságkutató Intézet Trianon plakátkiállítása

A Magyarságkutató Intézet a trianoni békediktátum 101. évfordulójára készítette el újszerű, fiataloknak szóló kiállítását. 

A 24 részes, a trianoni döntés előzményeit és jelenünkre is kiható következményeit bemutató plakátsorozat célja a magyar ifjúság megszólításán túl a következő nemzedék nemzeti önazonosság-tudatának megerősítése volt. A Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából Intézetünk ennek jegyében középiskoláknak szóló, példátlan érdeklődést kiváltó felhívást hirdetett.

A magyarság egészét sújtó diktátumról átfogó képet adott a történéseket az I. világháborútól egészen a Nemzeti Összetartozás Napja bevezetéséig ismertető tárlat. Az országcsonkítást követő talpra állásról, a nemzet élni akarásáról megemlékező kiállítás célja tehát az emlékezés-emlékeztetés, nem szem elől tévesztve, hogy hatását, identitás erősítő üzenetét csak úgy érheti el, ha minél többekhez jut el.

Ennek jegyében először a debreceni Medgyessy Ferenc Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium, a Fehérgyarmati Deák Ferenc Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium, az AASZC Fodor József Élelmiszeripari Technikum és Szakképző Iskola a székesfehérvári Tóparti Gimnázium és a budapesti Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium összesen mintegy 7000 diákjához juttattuk el a Trianoni plakátsorozatokat.
Ezt követően a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola központjaként működő kápolnásnyéki Halász Gedeon Eseményközpont került sor a plakátkiállítás bemutatására. A Tessely Zoltán miniszterelnöki biztos, L. Simon László miniszteri biztos és főigazgatónk, Horváth-Lugossy Gábor részvételével megtartott ünnepélyes megnyitón elhangzott: Intézetünk célja, hogy újra erős nemzetállamot építsünk a Kárpát-medencében, ezt szolgálja jelen tárlat is. A Halász Gedeon Eseményközpontban kiállított sorozatot csaknem 5000 közművelődési szakember tekinthette meg, hogy aztán az kárpát-medencei körútra indulva a Felvidékre, Délvidékre és Székelyföldre is eljusson.

Előbb Székelyudvarhely következett, erről hírt adott a Székelyhonon megjelent beszámoló is, amely kiemelte, hogy a sorozat segítségével a Hargita megyei diákok rendhagyó történelemórák keretében fogják feldolgozni a máig ható következménnyel járó döntést. A Szempontban megjelent tudósítás ezen túl hangsúlyozta: a kiállításból kitűnik a hazaszeretet, helytállás és a becsület, lényege pedig a reményik-i „Ahogy lehet” gondolatiságban rejlik. 

A Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium - Székelyudvarhely után a Magyarságkutató Intézet képes ismertető táblái a patinás székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumban, Erdély egyik legrégibb és legszínvonalasabb intézményében kaptak méltó helyet, majd a Székelyudvarhely Művelődési Ház tekinthette meg azokat a szélesebb közönség. Sashalmi-Fekete Tamás, Intézetünk Történeti Kutatóközpontjának munkatársa az összetartozás fontosságát, a történelmi tapasztalatok súlyát és jövőbeli lehetőségeinket hangsúlyozta megnyitójában. A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége segítségének köszönhetően pedig a „Vasszékely városa” után szerte Hargita megyében megtekinthetők lesznek a történelmi pannók. 

Délvidéken a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete (VMPE Újvidék)  előbb újvidéki kollégiumában, az Apáczai Diákotthon mutatta be a tárlatot, majd a vele együttműködésben álló intézményekbe, bácskai és bánsági, többségi-, és szórványiskolákba vitte el a 101 évvel ezelőtt, és az azóta történtekre emlékeztető kiállítást. 

A határon túlra szakadt honfitársaink elmúlt száz évét meghatározó történelmi eseményeket szemléletes fotókon, korabeli dokumentumokkal és újságcikkekel bemutató pannókat a temerini Kókai Imre Iskola, az óbecsei Samu Mihály (Osnovna škola Šamu Mihalj) és Petőfi Sándor Általános Iskola-Óbecse diákjain túl az adai O.Š. "Čeh Karolj" - Kronika - Cseh Károly Általános Iskola tanulói tekinthették meg ez idáig. A békediktátum születését, a megcsonkított ország talpra állását és Trianon utóéletét is szemléltető, a határok feletti nemzetegyesítést és építést bemutató sorozatot rendhagyó történelemóra keretében tekinthették meg a délvidéki iskolások. A kiállítás soron következő helyszínei Szenttamás és Péterréve után a bánáti Magyarcsernye, Csóka, Torontálmuzsla, Torontálvásárhely, Torontáltorda és Ürményháza lesznek.

A Magyarságkutató Intézet kezdeményezése így tölti majd be küldetését, hogy a Kárpát-haza magyarjai számára erőt adva közvetítse a nemzeti összetartozás örökérvényű gondolatiságát.