A kuttenbergi csata és a közép-európai politikai helyzet

600 évvel ezelőtt, vagyis 1421. december 21-ről 22-re virradóan Luxemburgi Zsigmond egyesített katonai erőinek (magyarok, morvák, sziléziaiak, osztrákok) sikerült a híres Jan Žižka vezette huszita sereget Kuttenbergnél (csehül: Kutná Hora) körülzárniuk. IV. Vencel cseh király 1419. évi halálát követően Zsigmondnak lehetősége nyílt a megüresedett cseh trón elfoglalására. A cseh trón megszerzésének igénye már hosszú évek óta hozzátartozott a közép-európai hatalompolitikai stratégiájához. A cseh uralkodói hatalom átvétele nem csak a birodalmi területeinek növelését vonta volna maga után, hanem az 1410. évi német királlyá választását követően már az is fontos szemponttá vált, hogy a hétből az egyik választófejedelmi pozíciót is betöltő cseh királyként a német uralkodói címét is stabilizálni tudja.

A huszita erők viszont Zsigmond említett politikai szándékának az útjában álltak. Ugyanakkor a husziták elleni fellépésének kiváltó okai természetesen sokkal összetettebbek voltak.

A katolikus egyház rendjét megreformálni kívánó huszita mozgalommal szemben a konstanzi zsinat és a pápaság hajthatatlanul elutasító álláspontot képviselt. Vencel alapvetően határozatlanul foglalt állást a wycliffe-i eszméket valló reformerek és a cseh katolikus egyház között egyre hevesebbé váló konfliktusban, valójában a zsinattól várta volna el a husziták helyzetének tisztázását. Miután 1415-ben kivégezték Husz Jánost Konstanzban, a királyságának hírét féltő cseh uralkodó megpróbálta a világi és az egyházi hivatalokból is kizárni a huszita követőket. Ezt követően már nem lehetett a husziták felháborodásának gátat szabni, és ez 1419 júliusának végén Prágában felkelésbe torkollott. A bekövetkezett események állítólag annyira megviselték Vencelt, hogy 1419. augusztusában szívrohamban vagy szélütésben halt meg.  

A prágai felkelés. Adolf Liebscher festménye. Forrás: Wikipédia

Vencel halálát követően – a közép-európai politikai viszonyokat tekintve – Zsigmond magyar és német uralkodónak volt reális esélye arra, hogy sikeresen fellépjen a husziták ellen, és megfelelő támogatói bázisa legyen hozzá. Egyrészt a római katolikus egyház egyesítőjeként alkalmazkodnia kellett a konstanzi zsinat határozataihoz és eretnekségnek kellett nyilvánítania a huszitizmust. Másrészt, mivel az európai politikai programjának szerves részét képezte az egyetemes császáreszme megvalósításának a terve is, eleve fel kellett vennie a harcot az eretnekség ellen, és keresztes hadjáratot kellett indítania, hogy ezzel is elősegítse tekintélyének a többi európai uralkodó fölé emelését. 

Zsigmond már az 1419. év második felében és az 1420. év elején azon fáradozott, hogy politikailag is megfelelően előkészítse a husziták elleni hadjáratot. Ez azt jelentette, hogy egyszerre négy fronton is helyt kellett volna állnia a különböző külpolitikai konfliktusok kapcsán. Az egyik a Velencével Dalmáciáért folytatott háború volt, amely végül 1420 júniusában Velence győzelmével, azaz Trau és Spalató elfoglalásával ért véget. Ezen a fronton Zsigmond személyesen nem jelent meg, ekkor már a Cseh Királyság területén tartózkodott. 1419 őszén a délvidéki hadszíntéren viszont személyesen is részt vett a törökök elleni hadjáratban. Az eredetileg kitűzött cél, vagyis Szörényvár visszafoglalása sikeresen megtörtént. Ugyanakkor ez a győzelem semmilyen átmeneti nyugalmat nem jelentett a déli fronton, a török csapatok továbbra is nyomás alatt tartották az ütközőállamokat és a magyar területeket is. A harmadik külpolitikai gócpontot a Német Lovagrend és a lengyel–litván unió között fennálló területi viták képezték, amelyeknek az elrendezésében Zsigmond döntőbírói szerepkört látott el. Az 1420 januárjában Boroszlóba összehívott birodalmi gyűlésen nyilvánította ki ítéletét az ügyben. A lengyel–litván fél viszont elégedetlen volt a német uralkodó döntésével. Ezt követően a Zsigmond és II. Ulászló lengyel király között fennálló feszültséget még az is tovább szította, hogy a husziták 1420 áprilisában a lengyel uralkodónak, majd 1421 őszén a litván nagyfejedelemnek is felajánlották a cseh koronát. Így félő volt, hogy a jelentős katonai tényezővel bíró lengyel és litván csapatok Zsigmond helyett a huszitákat fogják támogatni a harcokban.

Zsigmond tehát 1420 áprilisában úgy indította el az egyesített birodalmi sereggel a hadjáratot, hogy közben a másik három konfliktus ügyében még nem sikerült békét teremtenie. Mindeközben katonai stratégiai és diplomáciai szempontból is úgy kellett manővereznie, hogy ellenfelei között ne jöhessen létre nagyobb összefogás. Ahogyan az a hír is elterjedt, hogy a husziták és a törökök kétirányú támadásra készülnek. Prágában, 1420 júliusában ugyan megtörtént Zsigmond cseh királlyá koronázása, viszont ez az év egyértelműen a birodalmi csapatok vereségével zárult. Miután Zsigmond 1421 májusában – ekkor már Prága is elesett  – visszatért a Magyar Királyság területére, a lánya, Luxemburgi Erzsébet és az osztrák herceg, Habsburg Albert esküvője révén egy olyan jelentős szövetségesre tett szert, akivel 1421 októberében újabb hadjáratot indíthatott a husziták ellen. 
A hadjárat első meghatározó jelentőségű állomása a már szintén huszita kézre került Kuttenberg volt, amely város geostratégiai szempontból is megkerülhetetlennek bizonyult a Prága irányába igyekvő keresztesek számára. A kezdeti sikerek – a város fennhatóságának megszerzése és Jan Žižka seregének bekerítése – ellenére ez az akció is vereséggel végződött. Az ekkorra már mindkét szemére megvakult Žižkának és csapatainak rövid időn belül sikerült kitörni a körülzárásból, és 1422. január 8-án Deutsch Brod (csehül: Nemecky Brod, ma Havlíčkův Brod) közelében a husziták végül legyőzték Zsigmond seregét. A vereséget követően Zsigmond csapataival Morvaországba húzódott vissza, majd 1422 áprilisában visszatért a Magyar Királyság területére. Egy újabb huszitaellenes hadjáratra, amelyen maga Zsigmond is részt vett, csak három évvel később, 1425-ben került sor. 

Žižka és a huszita sereg vonulása. Jénai kódex. Forrás: Wikipédia

 

Ajánlott irodalom:

Pósán László: Pósán László: Zsigmond és a Német Lovagrend. Hadtörténelmi Közlemények, 111 (1998/3) 630-656.
Varga Imre Solt: Zsigmond huszita hadjáratainak első felét (1420-1422) befolyásoló gazdasági és földrajzi tényezők. Lélektan és hadviselés – interdiszciplináris folyóirat, 2 (2020/2) 59-71.
Veszprémy László: Zsigmond és a husziták küzdelmének első évei. A hadvezér és diplomata konfliktusa. In: Causa unionis, causa fidei, causa reformationis in capite et membris. Tanulmányok a konstanzi zsinat 600. évfordulója alkalmából. Szerk.: Bárány Attila – Pósán László. Debrecen, 2014. 442-454.