Folytatjuk a magyarság őstörténete kétezer éves gyökereinek kutatását is

Az ázsiai és az európai hunok történelmét, genetikai és kulturális kapcsolatait kutató projekt keretében - magyar-mongol együttműködésben - (...)

(...) sikeresen megkezdődött újabb közös régészeti feltárás. Ulánbátor városhoz tartozó Songinokhairkhan kerülethez tartozó Ar Gunt hun temetőt a Magyarságkutató Intézet és a Mongol Tudományos Akadémia Régészeti Intézete tárja fel. A két kutatóhely második közös nemzetközi projektje kezdődött a napokban. A közel 30 sírt tartalmazó temetőben vélhetően közrendűeket, illetve regionális vezetőket helyeztek végső nyugalomra.
A kutatás mongol vezetője Eregzen Gelegdorj, a Mongol Tudományos Akadémai Régészeti Intézetének igazgatója, magyar részről Makoldi Miklós, intézetünk régészeti igazgatója.


A két ország tudományos együttműködéseiben is kiemelkedő sírfeltáró régészeti munkálatok megkezdését Obrusánszky Borbala, Magyarország mongóliai nagykövete is megtekintette a helyszínen.
A kutatás keretében arra számítunk, hogy több jól hasznosítható, vizsgálatra alkalmas csontlelet kerül elő a sírokból, amelyeből DNS minta kinyerése után nemcsak az ázsia és az európai hunok származásával kapcsolatban nyerhetünk újabb adatokat, hanem a magyar etnogenezis meghatározása is teljesebb lesz.


Az ásatás várhatóan július végéig tart és a leletek alapján a Magyarságkutató Intézet kutatói meghatározzák Ar Gunt hun sírjainak rokoni kapcsolatait (kronológiáját). Az előzetes feltételezések azt sem zárják ki, hogy egy hun nemzetség (dinasztia) tagjait sikerül majd azonosítani, ami hozzájárulhat Mongólia történelmében elfoglalt helyük pontosabb kutatásához. 


A mongol kutatótársaink a tudományos eredményeken túl, azt is remélik, hogy a kutatás a fővárosiak és a majd később odalátogatók nemzeti identitása erősödik, illetve a hely szerepet kap az ország turisztikai térképén.