Báthory István és az oszmán háborúk
A lengyel és magyar történelem sok kapcsolódási pontja közül kiemelkedik a 489 éve e napon született Báthory István uralkodása, aki 1571-től erdélyi fejedelem, majd 1576-tól haláláig, 1586-ig lengyel király volt.
A Báthory István (1477–1534) és Telegdi Katalin (1492–1533) frigyéből született király évtizedes uralkodása során megerősítette a lengyel–litván államot, valamint megcsillantva hadvezéri képességeit döntő győzelmeket aratott IV. Iván Oroszországa felett, ami nagy hírnevet szerzett neki már saját korában is.
Ugyanakkor az Erdélyi Fejedelemség és a Rzeczpospolita urának az orosz háborúkon kívül volt egy másik, éveken át dédelgetett, ám kevésbé ismert álma: az Oszmán Birodalom kiűzése a Kárpát-medencéből és Európából.
A rendkívüli hivatástudattal és humanista műveltséggel rendelkező, katolikus Báthory már trónra lépésekor foglalkozott egy olyan keresztény államokat tömörítő liga létrehozásának tervével, amely összehangolt háborúban sikeresen veheti fel a versenyt az egyre terjeszkedő Oszmán Birodalommal szemben. Mindehhez – többek közt Antonio Possevino jezsuita szerzetes odaküldésével – komoly támogatást kapott Rómából is, ugyanis Szent Péter trónján a törökellenes harcok lelkes támogatói, például XIII. Gergely, majd VIII. Kelemen pápa, váltották egymást ebben az időszakban. Báthory az orosz háborúk sikeres lezárása után egy nagyszabású tervet terjesztett elő Rómában, amely egy több frontos háború keretében, elsősorban Lengyelország, Erdély, Spanyolország, Velence és a pápaság összefogásával, tengeri és szárazföldi fronton is harcolva próbálta volna megtörni az oszmánok erejét. Érdekes, hogy e tervek során a legyőzött Oroszországra, valamint a tatárokra is számított.
A nemzetközi diplomácia alakulása, valamint 1586-os halála meggátolta abban, hogy tervei megvalósuljanak, feledésbe mégsem merültek, s a halála után tíz évvel a tizenöt éves háború során Erdély és a Habsburg Monarchia összefogásával, valamint a keresztény államok támogatásával eddig soha nem látott közelségbe került a Magyar Királyság felszabadítása és az oszmánok kiűzése. Bár erre még a 17. század végéig várni kellett, ugyanakkor Báthory víziója helyesnek bizonyult: csak összeurópai keresztény összefogás segítségével volt esély felvenni a harcot az oszmánokkal.
Ajánlott irodalom:
Horn Ildikó: Báthory István. Budapest, 2019.
Katkó Gáspár: 1575. december 14.: Báthory István erdélyi fejedelem Lengyelország királya. Közzétéve: 2019. december 14.
Kruppa Tamás: A kereszt, a sas és a sárkányfog. Kelet-közép-európai törökellenes ligatervek és küzdelmek a Báthory-korban (1578–1597). Budapest–Róma 2014. (Collectanea Vaticana Hungariae II/5.)