A budapesti Mátyás-templomban őrzött Árpád-kori csontvázak származási rendje és genetikai azonosítása
Könyvünk előszava bepillantást enged abba a folyamatba, ahogyan az utolsó 4500 éves történelmünk és különösen az Árpád-kor történetének újragondolgása szükségessé vált és elvezetett újabb történészi, régészeti, genetikai vizsgálatok megkezdéséig, amelyek eredményei várhatóan még további kutatásokhoz vezetnek.
Ez a könyv a székesfehérvári királyi bazilikából származó és a budapest Mátyás-templomban őrzött Árpád-kori csontvázakkal összefüggő, 2019 óta végzett közös munkánkat tartalmazza. Egyik fontos célunk volt, hogy bemutassuk az itt őrzött csontvázak fejlődéstörténetét a kezdetektől a mai napig, amely a genetikai genealógiaalkalmazásával sikerült. Az is célunk volt, hogy a korábban keletkezett, de valamilyen okból még nem publikált adatokrólm és az azóta eltelt időszakban elért újabb kutatási eredményeinkről számot adjunk. A korábbi, de nem közölt adatok között említhetők a csontok mintavételére és az alkalmazni kívánt genetikai technikák feltételeinek megteremtésére vonatkozó modellkísérletek, továbbá a hét Árpád-kori csontváz genomszekvenálási adatai, amelyek szükségesek voltak filogenetikai fájuk megszerkesztéséhez. Az újabb vizsgálatok között említhetők III. Béla király daganat-hajlamosító genetikai betegségeinek vizsgálata, valamint III. Béla és közvetve az Árpádok szem- bőr- és hajszínének meghatározása. Vizsgáltuk a szülés közben meghalt és Árpád-kori sírban nyugvó Kijevi Predszláva magzatának laktóztoleranciáját és a tolerancia időbeli megjelenését. Meghatároztuk Szent István testvére, Árpád-házi Ilona sírjának helyét és valószínű csontvázát. Itt említjük a Szent Istváni bazilika alaprajzának megszerkesztését együtt a Mátyás-templomi csontvázak helyzetének megadásával. Azonosítottuk az I/H6 sír halottjaként Lombardiai Péter bíboros pápai küldöttet. Valószínűsítettük más sírok halottait és vélhető szerepüket, de őket nem tudtuk megnevezni.
Jó szívvel ajánljuk e könyvet mindazoknak, akik bepillantást akarnak kapni a Mátyás-templomban őrzött Árpád-kori csontvázak személyeinek fejlődéstörténetébe és genetikájába.