Az európai és a magyar identitás I. rész
Európai identitás mindig létezett, ám folyamatosan változott, formálódott a történelem során. A legfőbb identitásképző erőkről, a magyar- és a világtörténelemre gyakorolt hatásukról készült egyedülálló, kilenc részes előadássorozat Prof. Dr. Kásler Miklós kalauzolásával.
Az egészségügy iránt elkötelezett professzor orvosként közel fél évszázadig, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatójaként több mint negyed évszázadig dolgozott a magyar betegek érdekében. A negyedik Orbán-kormány minisztereként pedig vitathatatlan korszakalkotó lépéseket tett az egészségügyi ellátórendszer fejlesztéséért, az új egészségkultúra megteremtéséért, az értékalapú oktatásért, a magyarság eredetének archeogenetikai vizsgálataiért, így az egészségügy, az oktatás és a kultúra számos területén. Mindeközben történelmi előadásokra kapott és kap felkérést, és hogy mindenkihez eljusson ezért készült ez az előadássorozat. Az orvosprofesszor széleskörű tájékozottsága kiterjed a filozófia és a történelem területeire is és, mivel ma rendkívüli aktualitása van jelen előadássorozat témájának, így az előadásokból készült kivonatokat láthatják a sorozatban.
Az európai és a magyar identitás című előadássorozat az ókortól a huszadik századig vezet végig. A történeti kronológiát követve vallási, filozófiai, irodalmi, művészeti, keresztmetszetekkel és folyamatokkal mutatja be az egyes korszakokra jellemző világlátást, életszemléletet, hagyományokat, mítoszokat, a korabeli tudományt, hit- és jogrendszert, az identitásképző alkotóelemek egymásra hatását, illetve ütközőpontjait. Így lehetővé teszi, hogy az európai és magyar identitás több ezer éves történetében fellelhető legfontosabb állomásokat a maguk mélységében és kölcsönhatásában is meg lehessen ismerni.
Az első előadás már megtekinthető részében a professzor az európai kultúra bölcsőjébe, Hellászba és Rómába kalauzolja a nézőtket, akik képet kaphatnak a görög és a római filozófia, irodalom, vallás, művészet irányzatairól, változásairól, hatásáról a későbbi korok szemléletére, a római jog meghatározó szerepéről a kontinentális jog- és államfejlődésre. A görög és római kultúra eleinte az emberi ösztönvilágot tükrözte, később – minőségi lépéseket téve – annak erkölcsi tartalmai felé fordult. Ez megkülönböztette a görög-római világot az őket körülvevő barbár életszemlélettől. Felvillan az egyén és a közösség, az immanens és transzcendens világ egymáshoz való viszonya és a később teret nyerő, az Európát egységgé ötvöző identitásképző és integráló erő: a keresztény vallás. Az Ige szerepe meghatározó és maradandó hatást gyakorolt Európa, benne Magyarország történelmi és szellemtörténeti fejlődésére.
Az előadássorozat további részeiben figyelemmel kísérhetjük a reneszánsz életszemlélet változását, a tudomány, és a román, gótikus, reneszánsz, barokk művészetek hatását az európai kultúrára, benne többek között az erkölcsre, az etikára, a politikára, a háborúkra és békékre; a vallásháborúk, a felvilágosodás és a polgári forradalmak befolyását az európai identitás alakulására. Megjelennek azok a szemléleti, eszmei áramlatok is, amelyek kiragadták az embert a világ spirituális szövetéből, és elvezettek a ráció elsőbbségének gondolatához, végül a huszadik századi „izmusok” térnyeréséhez.
Külön rész foglalkozik a magyarság szerepével az európai identitás fejlődésében. A jól érthető szövegek mellett az adott korszak képzőművészeti alkotásainak, nagy gondolkodóktól származó hiteles idézeteknek a sora, valamint a korra jellemző zenei háttér segíti az üzenetek értelmezését.
A 26-28 perces filmekből álló előadássorozat – amelynek szöveges és képanyagát Prof. Dr. Klima Gyula DsC, a Magyarságkutató Intézet munkatársa lektorálta – egymást követő pénteken, 17.00 órakor jelenik meg Kásler Miklós, valamint a Magyarságkutató Intézet Facebook-oldalain.