Országos premier volt október 23-án a Magyarságkutató Intézet oldalain
Pongrátz Gergely lebilincselő, példamutató és szívbe markoló portréfilmjét vetítettük le a forradalomra emlékezve.
A film itt érhető el:
https://fb.watch/gmyx9LBoJn/
Fuszenecker Ferenc és Szabadi Attila alkotók filmjét először láthatta a nagyközönség interneten, és a film folyamatosan elérhető a Magyarságkutató Intézet oldalain.
A premierről az M5 TV Agenda is beszámolt, akinek Hidán Csaba vezető kutatónk nyilatkozott. A film és az 1956-os események kapcsán kutatónk kiemelte: Ezek a fiúk és ezek a lányok egyszerűen tudták: győzni kell, nincs tovább!
A Magyarságkutató Intézet október 23-ai ünnepi posztja:
INKÁBB VESSZEN EL HÁT SZÍVÜNK DRÁGA VÉRE, MEGHALUNK, DE ELŐBB MEGFIZETÜNK ÉRTE! - PONGRÁTZ GERGELY, a Corvin köz főparancsnokának portréfilmje életéről, 1956-ról, a Corvin közi ellenállásról, a szovjet csapatok elleni harcokról, 1989-ről és a rendszerváltozás utáni forradalomért vívott küzdelmeiről.
Részlet a filmből:
1956. október 25.
"A 33. Gépesített Gárdahadosztály október 25-én az Üllői út és Nagykörút kereszteződésében a Corvin köziektől a Pesti srácoktól megsemmisítő vereséget szenvedtek (Szovjet levéltári forrás)." ... “Egy hadosztályba olyan 10-12.000 katona van. Egy gárdahadosztályban a legjobban képzett katonák.
...és a Corvinisták voltunk 700-an, 800-an, talán-talán 900-an, és nem hiszem hogy az átlag életkor elérte a 18 évet…"
1956. október 26.
"1956. október 26-a volt a legnehezebb napunk…"
Az egyik lövegünk aminek a talpa a Corvin Mozi lépcsőjének volt támasztva október 26-án 17 lövést adott le. 85mm-es hadosztály ágyú, és az 17 telitalálat volt..."
"Zsákmányolt volt a löveg is, a lőszer is az oroszoktól. A baj az volt, hogy az oroszok nem hoztak páncéltörő lövedéket, csak repeszlövedéket, ami nem üti át a páncélt. De elég erős volt ahhoz, hogy a hernyótalpat elszakítsa!"
"Olyankor féltem amikor csönd volt. Amikor benne voltam a harcban akkor arra kellett koncentrálni és nem jutott eszembe a félelem."
Tisztelet a Hősöknek!
A filmben elhangzanak Kiss Dénes: Szent nagy ősz! Visszajössz?, Átlőtt szívvel, október 23-a emléke versei (előadja: Raksányi Gellért)
Külön köszönet Fuszenecker Ferencnek és Szabadi Attilának a film elkészítéséért és a közzététel biztosításáért.