Az évtizedes nemzetépítő munka sorába illeszkedik a Magyarságkutató Intézet legújabb eredménye

A világ első szentereklye archeogenetikai meghatározásával megtörtént a kereszténység védelmezőjeként ismert, III. Béla által 1192-ben szentté avatott Szent László király koponyájának azonosítása.

A Hír TV „Radar” műsorkészítői Horváth-Lugossy Gábort, intézetünk főigazgatóját és Neparáczki Endrét, az Archeogenetikai Kutatóközpontunk igazgatóját kérdezték.
A Magyarságkutató Intézet történelmünk helyreállítása, identitásunk erősítése szempontjából fontos nemzeti kutatásokat végez – mutatott rá Horváth-Lugossy Gábor, aki a kutatáshoz kapcsolódóan elmondta: jelen vizsgálat kiindulópontja is az Árpád-házi génszakasz III. Béla bolygatatlan maradványainak Prof. Dr. Kásler Miklós és kutatócsoportja nevéhez köthető meghatározása volt.

Neparáczki Endre elmondta: olyan eljárást dolgoztak ki a Magyarságkutató Intézet és a Szegedi Tudományegyetem kutatói amely lehetővé teszi a roncsolás-mentes mintavételeket archaikus csontleletekből. A Győrben található koponyaereklyéből is így sikerült mintát vennie a szakembereknek, látható nyom nélkül. A mintavételezést a felső állkapocs egyik fogából sikerült - molekuláris biológiai módszerekkel - nagyon jó mintájú örökítő anyag információt, DNS-t izolálni. Az endogén minősége is az egyik legjobb minőségű volt amikkel kutatásaik során találkoztak.

A eredmények megerősítették Szent László, azaz a Turul-dinasztia keleti származását, igazolva krónikáink valóságtartalmát.