Újabb régészeti eredmények a magyarságkutatás tudományterületén
A Fóti Szent Márton Romtemplom feltárása címmel tartott előadást Makoldi Miklós, a Magyarságkutató Intézet Régészeti Kutatóközpontjának igazgatója 2022. november 11-én a fóti Károlyi kastélyban a Fóti Károlyiak Alapítvány és a Károlyi Műhely Alapítvány szervezésében. Az előadás házigazdái a kastély tulajdonosai, gróf Károlyi László és felesége, homoródalmási és dálnoki Kenyeres Elizabeth voltak.
Kutatónk előadásában kitért a fóti Árpád-kori Szent Márton romtemplom 2022-es régészeti feltárására, mely során az MO-ás M3-as és M2-es autópályák ölelésében lévő ipari parkban elhelyezkedő és a végső pusztulással fenyegetett templom megmenekült a beépítés veszélyétől. Az ásatás során a földből részben kiálló, térdig érő romfalak másfél méteressé „nőttek” és előkerült a templom szentélyének alapfala is. Továbbá kiderült, hogy a templomnak két építési periódusa van. Az első egy tatárjárás előtti egyenes szentélyzáródású periódus, a második pedig egy tatárjárás utáni, korai gótikus periódus, melyhez feltételezhetően a budai várból hoztak egy szépen faragott koragót függőtagos zárókövet a szentély boltozatához.
A templom megmentésének érdekében a Magyarságkutató Intézet tavasszal fogja elvégezni a templom elsődleges állagvédelmét, majd ezután sor kerülhet a templom jelentékenyebb rekonstrukciójára is.
Az előadás második részében a magyarság eredetéről esett szó, kitérve arra, hogy a magyarok mindig is a sztyeppezónában élek és sokkal több közük van a hun és szkíta, mint a finnugor nyelvcsaládba tartozó népekhez. És ezt immáron nem csak a régészet, hanem az archeogenetikai vizsgálatok is egzakt módon igazolják.
Az előadást követő személyes megbeszélésen gróf Károlyi László megköszönte az előadónak a fóti romtemplom megmentésére tett erőfeszítéseit.