Tatárjárás - Sajtótájékoztató a Magyarságkutató Intézetben

Tatárjárás - Tények és mítoszok a filmvásznon és képregényben címmel tartotta meg széles érdeklődésre számot tartó sajtótájékoztatóját a Magyarságkutató Intézet.

A nemzetközi koprodukcióban készülő  1242 - A Nyugat kapujában a hagyományokat és a mongol múltat hűen tükröző alkotás a világhódító Dzsingisz unokájának, Batu kánnak magyarországi hadjáratát mutatja be. Az utóbbi évtizedek legkiemelkedőbb alkotásának ígérkező produkció a mongol és a magyar nemzet történelmi kapcsolódását viszi filmvászonra. 

 

A sajtótájékoztató résztvevői elmondták: a XIII. századi sorsfordító időket felidéző film világsztárok közreműködésével, magyar alkotók és szakemberek, magyar stáb közreműködésével készült. Igazi jelentősége abban áll, hogy a nagyszabású történelmi kalandfilmben végre saját magunk mesélhetjük el saját történeteinket.

Az esemény résztvevői voltak:
Vizi László Tamás, Intézetünk tudományos főigazgató-helyettese,
Hidán Csaba László, a Magyarságkutató Intézet vezető kutatója, 
Fonyódi Tibor, a Nemzeti Filmintézet tartalomfejlesztési igazgatója,
Sipos Kornél producer,
Mészáros János, Képes Krónikák Kiadó: az „1241 – Farkasnak foga közt” című képregény forgatókönyvírója,
Pásztor Tibor, Várai Artúr rajzolók.

A történelmi kalandfilm előzménytörténetét bemutató 1241- Farkasnak foga közt című képregény a jól ismert történelmi szereplőket: Batu kán, IV. Béla, Szubotáj, valamint magyar főnemeseket és lovagokat, kunokat felvonultatva kíséri végig a mongol hadjáratot a Vereckei-hágón történő betöréstől a Muhi csatavesztésig. 

Intézetünk tudományos főigazgató-helyettese hangsúlyozta: a Magyarságkutató Intézet örömmel támogatja azokat a kezdeményezéseket is, melyek a populáris műfajok eszközeivel foglalkoznak a magyar történelemmel ezzel is hozzájárulva azonosságtudatunk erősítéséhez és nemzeti önbecsülésünk helyreállításához.