Eltávozott őseink büszkén tekintenek le ránk - Szentmise egy frissen feltárt romtemplomban

 

Helyi civilek és a Magyar Katolikus Egyház kezdeményezésére Intézetünk 2022 augusztusában tárta fel a Fóti Szent Márton Romtemplomot. Az M0-ás körgyűrű közvetlen közelében külföldi tulajdonosi háttérrel rendelkező ipari park területén fekvő, alig ismert templomot komolyan fenyegette a beépítés, – ezáltal a teljes pusztulás veszélye.

Sebők Sándor plébános atya Szent Márton búcsúnapja alkalmából tartotta meg az első szentmisét az újból felszentelt fóti romtemplomban

A kőegyházat valószínűleg a török korban rombolták le, de a régészeti feltárás igazolta, hogy egy tatárjárás előtti románkori és egy korai gótikus periódusa is van. Ennek ellenére a templom falai egészen a II. világháborúig négy méter magasan álltak, viszont pont a háborúban pusztultak el olyan mértékben, hogy a feltárás kezdetéig mindössze 50-60 cm magasan látszottak ki a földből. És emellett még invazív fákból álló kis erdő is benőtte azokat, melyek gyökerei jelentős károkat okoztak az amúgy is 24. órájukban lévő templomfalakban.
A Magyarságkutató Intézet a feltárás során eltávolította a növényzetet és az eredeti gótikus járószintekig feltárta a templom falait – így azok legmagasabb pontja másfél méteresre „növekedett”. 

Az állagmegóvási és rekonstrukciós munkák még csak ezután következnek, ennek ellenére a templomban többszáz év után újra szentmisét tartott a Katolikus Egyház helyi plébánosa, Sebők Sándor atya. 

Makoldi Miklós kutatónk a szentmise után meghatódva beszélt arról, régészként is örömteli számára, hogy az általa kiásott templom falai között milyen sokan vettek részt a többszáz év után újra felszentelt istenházában celebrált szertartáson. "Hiszem, hogy eltávozott őseink is büszkén tekintenek le ránk" – fejtette ki igazgatónk.