A munkácsi turul második végzete: Tönkretették a munkácsi emlékművet. Először a csehszlovák megszálló hatalom távolíttatta el a munkácsi várfalon magasodó turulmadarat

A történelem sátáni ötleteit talán azért valósítják meg olyan gyorsan, mert kiagyalóik is tisztában vannak cselekedetük aljasságával. 

Jobb a piszkos munkát olyan hamar elvégezni, hogy a becsületes embereknek tiltakozni se maradjon ideje.

Hát pontosan így jártunk ma, október 13-án a munkácsi vár másodszor felállított turul szobrával. Csak ma kora délután történt, hogy a városi tanács utasította a vármúzeumot a turul eltávolítására, helyére egyébként, ki nem találnánk, az ukrán állami heraldika egyik eleme, a háromágú szigony fog kerülni. Mit ad Isten, két óra sem telt belé, turul volt nincs. Ez ám a szervezés ott, ahol egy kátyút is évekig kell kerülgetni a város kellős közepén! (Csak zárójelben, halkan jegyzem meg, 

A VÁRMÚZEUMNAK MÉG VÉLETLEN SINCS OLYAN TECHNIKAI FELSZERELTSÉGE, 

hogy a sziklafal magasán emelt 25 méter magas obeliszkről csak úgy hipp-hopp lefűrészeljen egy négy és fél méter fesztávú, egytonnás súlyú madarat. Csak ha bárkiben kétség merült volna fel, hogy nem központilag, Kijevben elrendelt akcióról lenne szó tanácsi színjátéktól a végrehajtásig…)


A történelmi hűség kedvéért jegyezzük még meg, 

2022. OKTÓBER 13-ÁNAK GYÁSZOS NAPJÁN A MÁSODIK TURULT IS ELTÁVOLÍTOTTÁK A MUNKÁCSI VÁRFALON MAGASODÓ TALAPZATRÓL. 

Eredetileg 1896-ban a hét millenniumi emlékmű egyikeként állították fel, ezt a megszálló csehszlovák hatóságok 1924-ben bontatták le, majd 1945-ben a Vörös Hadsereg beolvasztatta a közel egytonnás bronzmadarat. 
A bronz turulmadár újraöntését a Munkácsy-gyűjteményéről ismert Pákh Imre New Yorkban élő magyar vállalkozó és a Pákh Sándor Alapítvány finanszírozta. A turul 2008-ban került vissza a vár fokára. 

Az idős Pákh Sándor állítólag álmában azt látta, hogy 100. születésnapján a turul visszaszáll eredeti helyére a munkácsi várba. Akár igaz e megható történet, akár sem, tény, hogy a Pákh-család mintaszerűen helyreállíttatta a várat, amelyből Munkács vára a megugró turisztikai bevételeknek és a szaporodó várprogramoknak hála sokszorosan profitált.

Pákh Imrét 2008-ban az akkor ukrán államelnök, Viktor Juscsenkó ki is tüntette a műemlékvédelem terén kifejtett kimagasló tevékenységéért. 
Az idős Pákh Sándor 101 évesen halt meg. Szülőföldjére már nem látogathatott el, de azzal a boldog megelégedéssel térhetett meg őseihez, hogy a turul visszaszállt a munkácsi várba. És ott is maradt egészen 2022. október 13-án kora estig, ugyanis 

A TURULT KÉT ÓRÁVAL A VÁROSI TANÁCS DÖNTÉSE UTÁN NYOMTALANUL ELTÁVOLÍTOTTÁK. 

Pomozi Péter igazgató, Magyar Nyelvtörténeti Kutatóközpont