Bartók Béla előtt tiszteleg a Magyarságkutató Intézet

Főigazgatónk a koszorúzás után Vásárhelyi Gáborral (Bartók Béla jogutódjával) beszélgetett, aki elmondta, Bartók Béla életének és többek közt a zeneszerzői, zongoraművészi, népzenekutatói, népzenegyűjtői, zeneakadémiai tanári szellemi örökségének egyik legfontosabb tisztázni valója, hogy az utókor tudja: Bartók Béla soha nem emigrált Magyarországról, soha nem mondott le hazájáról.

Horváth-Lugossy Gábor a családdal együtt helyezhette el a nagyszentmiklósi zenei géniusz halálának 76. évfordulóján a tisztelet, emlékezés és köszönet virágait.

Horváth-Lugossy Gábor, Vásárhelyi Gábor és Virághalmy Ágnes
A Magyarságkutató Intézet adózik Bartók Béla népzene kutató munkássága előtt, amely felbecsülhetetlen a magyarság múltjának kutatására vonatkozóan

Az USA-ba egyéves tanulmányi és koncertkörútra érkezett, ám a II. világháború és súlyos betegsége miatt már nem térhetett haza. Amíg egészségi állapota engedte, a magyar konzulátus, majd az olasz konzulátus segítségével szeretett volna hazatérni. Vízumkérelmei azonban már nem kerültek ügyintézés alá.

A háború utolsó évében pedig a szovjet megszállás és az általa előre látott kommunista diktatúra, valamint tovább romló egészségi állapota miatt – bármennyire is szeretett volna – már nem tudott hazautazni otthonába, a Kárpát-medencébe.