A Magyarságkutató Intézet évkönyve 2021
A Magyarságkutató Intézet fennállásának közel négy éve alatt olyan eredményeket ért el, amelyek több tudományterületen is új utakat és lehetőségeket nyitottak meg, és megkerülhetetlenek lesznek a jövőbeli kutatások számára. Ezek közül kétségkívül a magyar őstörténet kutatásában elértek a legismertebbek: a populációgenetikai és a Turul-dinasztiát érintő archeogenetikai eredmények teljesen új értelmezési keretbe helyezték a magyarság etnogenezisét és korai történetét. Az Intézet munkája azonban ennél jelentősen szélesebb körű tematikát ölel fel. A történettudomány, a néprajz, a klasszika-filológia mellett a régészet, a nyelvészet, valamint az eszmetörténet területén végzett kutatások is számos nóvummal szolgálnak, és hozzájárulnak a magyar tudományosság magas szintű műveléséhez.
Az Intézet kutatóközpontjai a magyarság múltjának feltárása és nemzeti jövőképének formálása köré szerveződnek. Munkánkba a teljes kutatási spektrumot reprezentáló évkönyvek nyújtják a legteljesebb betekintést. Kötetünket annak reményében bocsátjuk útjára, hogy az abban közölt, gazdag tematikájú és a tudományosság elvárásainak megfelelően megalkotott tanulmányok mind az egyes tudományterületek képviselőit, mind pedig a tárgyalt témák iránt érdeklődő laikusokat a leírtak továbbgondolására késztetik, és elősegítik a magyar tudományosság további épülését.
Az évkönyvben közölt tanulmányokat leginkább ez a küldetés köti össze: mindegyik tanulmányról elmondható, hogy a képviselt tudományterületet gazdagítja és a meglévő kutatási eredményeket bővíti.