Tanulmány: itt

Szerző

Wanek Ferenc

Cím

Marsigli helye az Erdélyi-medence földgáztelepeinek ismerettörténetében

Hivatkozás

DOI: https://www.doi.org/10.53644/MKI.MAKO.2024.13

Absztrakt

Az Erdélyi-medencében rejlő földgáztelepek felszíni jeleit, a gázömléseket, a tudomány a 17. század ’70-es éveiben ismerte meg (először Bázna gyógyvízforrásainál), Valentin Frank von Frankenstein fizikai érdeklődésű erdélyi szász politikus és Georg Vette porosz származású nagyszebeni patikus közleményei révén. Az olasz származású tudós hadmérnök és katonatiszt (akkor osztrák császári szolgálatban), Luigi Fernando Marsigli, 1690 februárjában, Erdélyben tartózkodván, meglátogatta az akkor már híres báznai „égő forrásokat”. Nem tudván elődei közleményeiről, kísérletekkel (melyeket részben azok már elvégeztek) próbálta megfejteni az ottani „égő víz” titkát. Mivel az akkori tudományban még nem volt elterjedve a gáz fogalma, de az égés oxidációs természete sem volt ismert (flogiszton-elmélet), ez neki sem sikerült. Több mint egy évszázad múltán, kormányzósági felkérésre, három személy, ebből kettő a kor legkiválóbb erdélyi vegyelemző fizikusa (orvosa) volt (Nyulas Ferenc és Gergelyffi András); a harmadik (Mészáros György) egy marosújvári sófelügyelő – aki a jelenségre felhívta a figyelmet –, egy egyhónapos vizsgálódás alapján jelentést írtak. A kor tudományos színvonalán álló beszámolójuk egy igen nagy horderejű, világelsőséget jelentő javaslatot is tartalmazott: a gáz ipari és háztartásbeli hasznosítására. Kutatási jelentésük felülbírálatra, a bécsi egyetem botanika- és vegytanprofesszora Franz Joseph Jacquin kezébe került, aki pontosította a gáz metán mivoltát, és ezzel kiegészítve, három folyóiratban is megjelentette. Közben a kísérletek folytatására buzdítva, levelet írt Nyulas Ferencnek, aki viszont közben meghalt. A levél elkallódott. Jacquin kitartó érdeklődésére, végül az erdélyi kormányzóság indítványára, Bázna nemzetközi fürdőhellyé vált, de a gázról Erdélyben megfeledkeztek. A javaslatokat tartalmazó, háromszor kinyomtatott jelentés pedig teljesen elkerülte a 19. századi erdélyi és magyarországi fősodrú tudományt. Így kellett egy véletlen rávezessen 1908-ban – megkésve – az erdélyi földgáz nemzetgazdasági jelentőségére, és végül hasznosítására. De a tudománytörténet sem vett tudomást Nyulas Ferenc és társai jelentéséről, és annak horderejéről, a 21. századig. Ezekkel együtt, Marsigli szerepe az erdélyi földgáz megismeréstörténetében sem került eléggé a tudománytörténet fénykörébe. A vázolt felfedezések, és felejtéstörténet megírásával, ezt igyekszik kiegészíteni a jelen tanulmány.

Kulcsszavak

Marsigli, Erdélyi-medence, földgáz, kutatástörténet, felejtéstörténet


Tanulmány: itt

Szerző

Varsányi Orsolya

Cím

A história és fabula jelentései Pázmány Péternél

Hivatkozás

DOI: https://www.doi.org/10.53644/MKI.MAKO.2024.12

Absztrakt

Jelen dolgozat egy korábbi, rövid kitekintés folytatása, mely Pirnát Antal, Fabula és história c. tanulmányában e két terminus vizsgálatának, az általuk jelzett fogalmak, megközelítések, műfajok számbavételének és rendszerezésének eredményeit Pázmány Péter A Mahomet vallása hamisságárúl c. művére alkalmazta. Bemutatom, hogy a korábbi megállapítások pontosítandóak: Pázmány Péter többi művét figyelembe véve kiderült, hogy a fabula és a história terminusok árnyalt tartalmakkal jelennek meg, a megnevezések szélesebb skáláját használja a korábban feltételezettnél: a história „történet, történelem, történetírás, historia sacra, valóság és hit tárgya” jelentésekkel fordult elő; a fabula „példa, példázat; nem valóság; alaptalanság-megalapozatlanság; egyéni lelemény és találmány” jelentésekkel jelent meg; és a fabula rokonaként a költés is jórészt ez utóbbival párhuzamos jelentésekkel. Pázmány Péter példái és terminushasználata nem saját lelemény eredményei: kimutatható, hogy alaposan ismerte a hazai és nemzetközi irodalmat, s a terminusokat, példákat azokkal egybehangzóan használta.

Kulcsszavak

Pázmány Péter, historia, fabula, történelem, valóságreferencia


Tanulmány: itt

Szerző

Ubrizsy Savoia Andrea

Cím

Marsili Luigi Ferdinando (Bologna 1658–1730) és a növények, gombák

Hivatkozás

DOI: https://www.doi.org/10.53644/MKI.MAKO.2024.11

Absztrakt

Marsili érdeklődése a növényekre is kiterjedt, amit a kiadott tudományos munkái és kiadatlan kéziratai, valamint az általa begyűjtött anyagból felállított múzeuma is tanúsítanak. Megfigyeléseihez mikroszkópot, meteorológiai mérőeszközöket és saját maga készítette ötletes eszközöket is használt. Figyelme egyrészt a haszonnövények felé fordult, másrészt a növényzet felé, amely a táj alapegységét alkotó szisztéma része a többi alkotó egységgel (ember, talaj, állatvilág stb.) való kapcsolatában, kölcsönhatásában. Marsili már felismerte a Duna mentén a vegetáció tér- és időbeli dinamizmusát, a szomszédos, de eltérő jellegű életközösségek szekvenciáját. Módszerébe a történelmi-kulturális vonatkozásokat is belevonja, ennek kifejezésére a térképészet is lehetőséget ad. A kávéról és fogyasztásáról részben kétnyelvű tanulmányában, a nagy Duna-monográfiájában leírt növények, egyes európai tavakra jellemző „úszó szigeteket” alkotó növényzet, valamint a zonálisan eloszló szublitorális növényzet pontos botanikai egyeztetésében, a bolognai botanikus professzor Trionfetti Lelio segítette. Kora természettudományos érdeklődésének egyik fő kérdését, a kriptogám szervetek eredetét akarta tisztázni. Erre vonatkozóan Marsili egy ábrákkal gazdagon ellátott tanulmányban és ennél még gazdagabb kéziratban maradt gyűjteményben foglalkozik a gombákkal, mohákkal, zuzmókkal. Bolognai mentorának, a híres Malpighi Marcellonak a kriptogám szervezetek, köztük a gombák spórákkal történő szaporodásának teóriájának ellentmondva az arisztotelészi spontán generáció eredet-elméletét fogadja el.

Kulcsszavak

vegetáció, mérőeszközök használata, kísérletezés, holisztikus látásmód, polihisztor tudós.


Tanulmány: itt

Szerző

Tóth Sándor Attila

Cím

Kazy Ferenc jezsuita poéta – és történetíró

Hivatkozás

DOI: https://www.doi.org/10.53644/MKI.MAKO.2024.10

Absztrakt

A barokk tudományosság egyik fellegvárának mindenképpen a litterae-nek (tudománynak, legalábbis tudományfokozatnak) tartott poézis és a történetírás tekinthető. A jezsuiták pályája a studia humanitatis rendszerében a rétorika vagy a poétika oktatásával kezdődött, így maguk is jártasak voltak a latin humanitas poétikai rendszerében. Innen a humán tudományok művelésében általában a történettudomány felé vezetett tudományos pályájuk. Jó példa erre Pray György is, aki kiseposzai és solymászatról írt tankölteménye mellett a kritikai történetírást művelte.

Pray előtt is szép számú, az övéhez hasonló pályát befutott jezsuita tudóst ismerünk, olyan történetírókat, akiknek munkásságát érdemes lenne egybefoglalni a 18. századi jezsuita történetírás történeteként. Ide tartozik Kazy Ferenc (1695–1759) jezsuita atya is (valamint testvére, Kazy János [1686–1759]), akinek ismertek voltak a korban poétai, de még inkább történeti művei. Szerencsére, nem ismeretlen név a szakirodalomban: Szörényi László egy költői művével, Borián Elréd pedig történeti műveivel, különösen azok Zrínyi-képével foglalkozott. Tanulmányunk alakjával, megítélésével, poétai és történetírói műveivel foglalkozna, kiemelve még nem tárgyalt poétai munkáját, valamint történetírásában néhány korszakleírásával foglalkozna.

Kulcsszavak

jezsuita történetírás és történetírók, Kazy Ferenc, Kazy költészete és történetírása, Wesselényi-összeesküvés, Szécsi Mária


Tanulmány: itt

Szerző

Tóth Orsolya

Cím

IV. Béla és fia, V. István konfliktusának bemutatása Bél Mátyás Notitia Hungariae novae... című munkájában

Hivatkozás

DOI: https://www.doi.org/10.53644/MKI.MAKO.2024.9

Absztrakt

Tanulmányomban a barokk kor kiváló tudósa, Bél Mátyás országleírásának egy részletét vizsgálom, amely IV. Béla és fia, István kapcsolatával foglalkozik. A szerző forrásai között fontos szerepet kap két V. István által kiadott oklevél és Laszkarisz Mária egy levele, elsősorban ezek alapján keresem a választ arra, mi vezetett Bél szerint az apa és fia közötti éveken át tartó viszálykodáshoz, ambivalens viszonyuk hogyan befolyásolta hatalmi törekvéseiket és Magyarország korabeli helyzetét.

Kulcsszavak

Bél Mátyás, Notitia Hungariae Novae, Árpád-házi uralkodók, IV. Béla, V. István, domonkos rend, Johannes Teutonicus


Tanulmány: itt

Szerző

Tóth Anna Judit

Cím

L. F. Marsigli Danubiusának kiadástörténete és magyarországi recepciója

Hivatkozás

DOI: https://www.doi.org/10.53644/MKI.MAKO.2024.8

Absztrakt

A tanulmány célja L. F. Marsigli Danubius Pannonico-mysicusának könyvtörténeti szempontú vizsgálata. Számba veszem mindazokat a kiadványokat, amelyek a Danubius mint évtizedekig elnyúló kutatási projekt kapcsán keletkeztek (prodromusok, fordítások, önálló képkötetek, térképalbumok), tárgyalom a feltárt kiadási variánsokat. A tanulmány második felében a köteteknek a történeti Magyarország területén való provenienciáját vizsgálom. Ennek mintázata magyarázatot ad a mű aránylag megkésett recepciójára a hazai kutatásban: a példányok nagy része a 19. század második felében, egy kisebb része a 18. század végén és a századfordulón kerül az országba, általában könyvtáralapítások vagy tervszerű hungarika-gyűjtések kapcsán. Külön hangsúllyal vizsgálom az erdélyi példányokat, mivel a 18. sz. folyamán Magyarország területén csak ott hivatkozták a Danubiust.

Kulcsszavak

L. F. Marsigli, Danubius Pannonico-mysicus, kiadástörténet, magyar könyvtártörténet, magyarországi könyvgyűjtők