I. Károly magyar király és felesége, Erzsébet királyné kettős- és gyűrűspecsétjei
Tanulmány: itt
Szerző
Teiszler Éva
Cím
I. Károly magyar király és felesége, Erzsébet királyné kettős- és gyűrűspecsétjei
Hivatkozás
DOI: HTTPS://DOI.ORG/10.53644/MKIE.2023.18
Kivonat
A történeti és művészettörténeti szakirodalom I. Károly (Róbert) magyar király- nak (1301–1342) három kettős- és két gyűrűspecsétjét, utolsó feleségének, Łokietek Erzsébetnek pedig egy gyűrűs- és egy kettőspecsétjét tartja számon. A jelenlegi írás ezek készíttetésének hátte- rével és a házaspár korábban nem nyilvántartott pecsétjeivel foglalkozik.
Kulcsszavak
I. Károly magyar király, Károly Róbert, Łokietek Erzsébet magyar királyné, Martell Károly, IV. Béla magyar király, V. István magyar király, kettőspecsét, gyűrűspecsét, kö- zéppecsét, királyi pecsét, királynéi pecsét, ellenpecsét, sigillum duplex, sigillum anulare, sigillum mediocre, contrasigillum, kancellária
Hogyan halnak meg a népi tárgyak? Egy csíki gazdaság példája
Tanulmány: itt
Szerző
Tánczos Vilmos
Cím
Hogyan halnak meg a népi tárgyak? Egy csíki gazdaság példája
Hivatkozás
DOI: HTTPS://DOI.ORG/10.53644/MKIE.2023.17
Kivonat
A tanulmány egy csíki parasztgazdaság tárgyállománya kapcsán azt vizsgálja, hogy hogyan következtek be változások a paraszti kultúra tárgyi vi- lágában. Hogyan hat az ipari civilizáció a hagyományos világra? Melyek az újí- tásokat késleltető tényezők? Gyakorlati funkcióik megszűnése után milyen új, revival jellegű funkciói lehetnek a hagyományos tárgyaknak a modernitás körül- ményei között? Mihez kezdhetünk a ma múlt romjaival? Milyen lehetőségei és milyen korlátai vannak a néprajzi tárgyak múzeumi megőrzésének? A tanulmány – miközben a régi tárgyak életét és halálát vizsgálja – arra a fő kérdésre keresi a választ, hogy a hagyományos tárgyi világ eltűnésével hogyan alakul át maga az ember a környezetéhez, a társadalomhoz és a transzcendenciához való viszonya tekintetében.
Kulcsszavak
néprajz, hagyományos néprajzi tárgyak, modernizáció, muzeológia, hagyomány és újítás, Székelyföld
Kultuszközösség egy nemesi faluban. Esettanulmány a rokonság identitásformáló erejéről
Tanulmány: itt
Szerző
Szuromi Rita
Cím
Kultuszközösség egy nemesi faluban. Esettanulmány a rokonság identitásformáló erejéről
Hivatkozás
DOI: HTTPS://DOI.ORG/10.53644/MKIE.2023.16
Kivonat
Az elmúlt évek családtörténeti kutatásai kevés változást hoztak a hagyományos családmodellek működésének értelmezésében. A történetírásban továbbra is döntően klasszikus, fiúági családfákat használnak, amelyeken nem je- lennek meg a nőági kapcsolatok, vagyis a rokonság. A család belső működésének a bemutatására sokkal alkalmasabb a hálózatszerű modell, még akkor is, ha a mo- dernizáció előtt az egyén döntési szabadsága korlátozottan érvényesült, stratégiáját főleg kollektívumának (rokoni kapcsolatrendszerének) sikeres érdekérvényesítése határozta meg.
A hazai történetírásban a klasszikus nemesi nagycsaládot a nemzetség fo- galmával jelölik. A nemzetség egy közös őstől származó ivadékok sora. Elein- te a közös anyától, később a közös apától való leszármazást vették figyelembe. A 11-12. században a nemzetség fogalma helyett viszont még a rokon (germa- nus) szó élt. A klán fogalma idegen maradt a hazai történetírásban. A nem- zetség és klán közti különbségre Fügedi Erik mutatott rá: a klán több mint a nemzetség, tagjai vérrokonságtól függetlenül képesek azonos identitás men- tén közösséggé szerveződni.
A tanulmány a hevesvezekényi nemes családok kapcsolatrendszerén ke- resztül vizsgálja a rokonság identitásformáló hatását, a szolidaritás és a kultuszközösség működését, amely várhatóan rámutat egy családközösségnek belső dinamikájára.
Kulcsszavak
nemesség, klán, identitásközösség, kultuszközösség, rokon- ság, dinamika, asszimiláció
A Nyugat- és Dél-Dunántúl urai a 10. Században: Koppány duxtól Bulcsú karchasig
Tanulmány: itt
Szerző
B. Szabó János
Cím
A Nyugat- és Dél-Dunántúl urai a 10. Században: Koppány duxtól Bulcsú karchasig
Hivatkozás
DOI: HTTPS://DOI.ORG/10.53644/MKIE.2023.15
Kivonat
A magyar történetírás messzemenőkig figyelembe vette, hogy a mai Dunántúl nyugati része a karoling Pannonia, a honfoglalás után is igaz- gatási egység maradt. A 10. század közepén Bulcsú karchas, a század végén egy Koppány nevű dux uralta a területet.
Bár Koppányt az 1910-es évek óta Árpád-házi fejedelemnek tekintik, ez a feltételezés az adatok hiánya miatt nem igazolható. Legalább ennyire való- színű, hogy Koppány Bulcsú családjához tartozott, és területük cask Szent Ist- ván győzelme után került az Árpádok uralma alá.
Kulcsszavak
Bulcsú, Koppány, karchas, Árpád-ház, Pannonia a karoling korban, magyar honfoglalás
A szászföldi szent lászló-legendaciklus falképeinek ábrázolásairól
Tanulmány: itt
Szerző
Sashalmi-Fekete Tamás
Cím
A szászföldi szent lászló-legendaciklus falképeinek ábrázolásairól
Hivatkozás
DOI: HTTPS://DOI.ORG/10.53644/MKIE.2023.14
Kivonat
A történelmi, illetve a mai értelemben vett Szászföld területén elő- került Szent László-legenda falképciklusok vizsgálatának eredményei kerülnek összegzésre. Ismertetem az adott településekhez kapcsolódó okleveles források közösségekre utaló információit (mennyiben lehetünk biztosak szász jelenlét- re), az ábrázolástípusok jellegzetességeit, amelyek a magyar szent királyok kul- tuszának részét képezték. A falképciklusok szimbolikai elemzésén túl a visele- tek, fegyverzetek datálása és a művészettörténeti párhuzamok ismertetése adják a tanulmány gerincét. A leányrabló kun legendáját bemutató szakralizált törté- net erdélyi variánsai kismértékben ugyan, de eltérnek a Kárpát-medence többi területén található freskók változataitól. Erdélyben jól kirajzolódnak a különféle etnikai és kulturális interakciók (székely–magyar–szász együttélés), amelyeknek reprezentációs igényei azonban eltér(het)tek egymástól.
Kulcsszavak
Szászföld, Szent László-legenda, falképciklus, ikonográfiai ábrázolásmód, székelyek, Székelyföld, freskók, Somogyom, Ecel, Szászivánfalva, Universitas Saxonum
A pesti egyetem első magyartanára –Vályi András öröksége
Tanulmány: itt
Szerző
Nagy Dóra
Cím
A pesti egyetem első magyartanára –Vályi András öröksége
Hivatkozás
DOI: HTTPS://DOI.ORG/10.53644/MKIE.2023.13
Kivonat
Vályi András a 18. századi magyar művelődéstörténet egyik jeles, de kevésbé ismert alakja számos nóvummal gazdagította a magyar tudománytör- ténetet. Ő volt a magyar nyelv első tanára a Pesti Királyi Tudományegyetemen (ma Eötvös Loránd Tudományegyetem), valamint az első oktatásmódszertani munka szerzője. Nevéhez kötődik az első levelezőkönyv megjelenése, és ő az első Magyarországról írt honismereti lexikon szerzője is. Vályi András egész életében következetesen kiállt a magyar nyelv oktatásának ügyéért. Hazája, a magyar tu- domány és a magyar ifjúság sorsa iránti elhivatottsága ma is példaértékű. E tanul- mány az idén 260 éve született tanárnak és tudósnak állít emléket.
Kulcsszavak
Vályi András, nyelvkönyvírás-történet, magyar mint idegen nyelv, magyar mint környezeti nyelv, anyanyelv-pedagógia