A hunok nyomában

Október 10-én 18 órai kezdettel folytatódik a Magyarságkutató estek sorozata.

A „perlaszi győző”, Kiss Ernő altábornagy

Százhetvenöt esztendővel ezelőtt, 1849. október 6-án a császári bosszúállás elérte tetőpontját: kivégezték a tizenhárom aradi vértanút és gróf németújvári Batthyány Lajos első felelős magyar miniszterelnököt.

Magyar hősök, vértanúk – időszaki kiállítás a Magyarságkutató Intézetben

2024. október 3–25. között látogatható a Magyarságkutató Intézetben a Kertai Zalán festőművész képeiből válogatottMagyar hősök, vértanúkcímű időszaki kiállítás. A történelmi realizmus jegyében készült festmények emberközelbe hozzák az 1848/1849-es magyar szabadságharc honvédeit és az aradi vértanúkat. 

„Egyesek egyáltalán nem épültek fel többé ebből a rettenetből”

A népi hiedelmek kísértetalakjai között a XIX. századig előkelő helyet foglaltak el a lápi lidércek, „tüzes emberek” (homo ignitus). Noha alakjuk már a XX. századra kikopott a köztudatból, országszerte sok adat maradt fent róluk.1

ABASÁR II. Konferencia

Magyarságkutató Intézet második alkalommal rendezett konferenciát az abasári ásatások kapcsán.

Magyar hősök, vértanúk

Kertai Zalán hagyományőrző festőművész Magyar hősök, vértanúk című kiállításának ad otthont a Magyarságkutató Intézet. A tárlatot megnyitja október 3-án, csütörtökön 10:00 órakor Babucs Zoltán hadtörténész, a Magyarságkutató Intézet Történeti Kutatóközpontjának munkatársa és Kertai Zalán festőművész.

A nő a társadalomban és a családban – konferencia a Magyarságkutató Intézetben

A nő a társadalomban és a családban I. - A női nevelés és lelki élet, a női ideál a középkori és a kora újkori Magyarországon címmel kezdte meg a Magyarságkutató Intézet és a Kortárs Női Reflexiók Fóruma háromnapos közös konferenciáját, amelynek a Magyarságkutató Intézet adott otthont. 

Gályarabságból egyetemi katedrára

Otrokocsi Fóris Ferenc (1648–1718) élete a korabeli mértékkel mérve nem volt rövid, változatosságát tekintve pedig mai és korabeli mértékkel is párját ritkító.

A Magyarságkutató Intézet is csatlakozott a Kutatók Éjszakája programsorozathoz

A kétnapos esemény keretében az érdeklődők rendkívül izgalmas előadásokkal, beszélgetésekkel kaptak betekintés az Intézet munkájába. 
 

Magyarságkutató Intézet

A Magyarságkutató Intézet fő célja, hogy a különböző tudományos szakágakban megszületett ismereteket összehozza, értékelje és magas tudományos színvonalon véleményezze, a valószínűségnek olyan fokán, amennyire csak lehetséges. A szervezet feladata, hogy olyan kutatásokat végezzen a magyarság múltjának, nyelvének, eredetének feltárására, amelyekre eddig nem volt lehetőség. A Kormány, illetve az Emberi Erőforrások Minisztériuma által irányított Intézet 2019. január 1-jén kezdte meg működését.

bővebben

Partnereink