A mongol történeti irodalom gyöngyszeme

A Nagy sárga krónika a régi mongol kánok származásáról a mongol krónikairodalom második, buddhista szemlélettel átitatott korszakának egyik gyöngyszeme.

A XVII. századra datált mű pontos keletkezési ideje és szerzője ismeretlen. A krónika első kéziratváltozatára, amely alapján ez a fordítás is készült, Radloff lelt rá 1891-es orhoni expedíciója során, és magával vitte az értékes kincset Szentpétervárra.

A magyar olvasó a Ligeti Lajos remek fordításában megjelent A mongolok titkos története című krónikából már megismerkedhetett Dzsingisz kán élettörténetével. Ebből a krónikából Dzsingisz felemelkedésének elbeszélésén kívül az olvasó képet kaphat a tibeti buddhizmusnak a világ keletkezéséről szóló elképzeléseiről és Buddha mitikus élettörténetéről. A történeti részben Dzsingisz leszármazottainak fordulatokkal, állandó harcokkal teli élete elevenedik meg, és részletes leírást kapunk az ojrát–halha testvérháború fejleményeiről is. A krónika egyik fő erényeként tartják számon, hogy rendkívül értékes forrása a halha népcsoport történetének. A halhák a mai Mongol Köztársaság területén élnek, és a lakosság több mint 90%-át adják.

A Nagy sárga krónika a régi mongol kánok származásáról forrásul szolgált egyes XVIII. és XIX. századi krónikaíróknak is. A magyar változatot elsősorban az altajisztika, mongolisztika iránt érdeklődő Kárpát-medencei kutatók forgathatják haszonnal, de a magyar történelem mongol szálai iránt érdeklődők is izgalmas részleteket fedezhetnek fel benne. A dzsingiszida uralkodókat és a dinasztiaalapító Dzsingisz kánt, akinek unokája főszerepet játszott az 1241–1242 évi, számunkra keserves emlékű tatárjárásban, itt egészen más nézőpontból ismerhetjük meg a hozzájuk kapcsolódó mitikus történetekkel együtt.

„Szürke Farkastól számítva a tizenkettedik nemzedékben megszületett Dobun-mergen. Miután Dobun-mergen meghalt, Alan-goa asszony férj nélkül élt. Éjszaka miután a jurtába fény hatolt be, egy halványsárga fényű ember a tetőgyűrűn át bejött, és miután az asszonnyal együtt hált, megszületett az isteni származású fiú, Bodoncsar. Bodoncsar utódai a bordzsigin nemzetségbeliek lettek. Amikor Bodoncsartól fogva kilenc nemzedék telt el, Sákjamuni Buddha Nirvánában ellobbanása óta pedig háromezer-kétszáz-hatvanhat év, a vas-ló évében megszületett Dzsingisz kán kubilgán. Öt színes és négy idegen országot leigázott. Mikor fivéreivel négyesben élt, megérkezett Bogurcsi, és társukul szegődött. Hasonlóképpen, sok társat szerezve, ismét győzve negyven tümennyi mongolt leigázott. Huszonnyolc éves korában a Kerülen folyó Ködege szigetén kánná választották.”

Nagy sárga krónika a régi mongol kánok származásáról. Fordította és jegyzetekkel ellátta Tóth Zsolt. A bevezető tanulmányt írta Birtalan Ágnes. Budapest, Magyarságkutató Intézet, 2023.

https://mki.gov.hu/hu/e-konyvtar-hu/kiadvanyok-hu/nagy-sarga-kronika-a-regi-mongol-kanok-szarmazasarol