A Nemzeti Genom Program Archeogenetikai Munkacsoportját vezetjük
A Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontja koordinálja az együttműködést, melyben a Magyarságkutató Intézet az idősíkot biztosítja a programnak a Kárpát-medencei történeti népességeinek genom adataival, ahogy Neparáczki Endre az intézet Archeogenetikai Kutatóközpont igazgatója fogalmazott a Kossuth Rádió interjújában. „A történeti korokból származó genomadatok révén megismerhető a magyarság etnogenezise, így néhány év múlva sokkal biztosabban látjuk a magyar őstörténet számos kérdését.” tette hozzá Neparáczki Endre.
A Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontja koordinálja az együttműködést, melyben a Magyarságkutató Intézet az idősíkot biztosítja a programnak a Kárpát-medencei történeti népességeinek genom adataival, ahogy Neparáczki Endre az intézet Archeogenetikai Kutatóközpont igazgatója fogalmazott a Kossuth Rádió interjújában.
A Magyar Nemzeti Genom Programról bővebb információ a www.hungen.hu honlapon olvasható.
Az archeogenetika, amely a régészetileg feltárt csontmaradványokból kivont DNS szekvenciák vizsgálata alapján segít következtetni egykori hordozóik tulajdonságaira és rokonsági viszonyaira. Az archeogenetikai módszer megbízhatóságát és felbontását az utóbbi években nagyságrendekkel növelte az újgenerációs szekvenálási módszerek alkalmazása.
Teljes genomok elemzésével fény deríthető arra, hogy egy régészeti korszak népessége egységes, vagy heterogén eredetű. Arra is információt kaphatunk, hogy mely földrajzi tájról származhattak az egyes csoportok genomösszetevői, illetve az adott népesség mely populációkkal áll közvetlen rokoni-leszármazási viszonyban. Több régészeti korszak népességének összehasonlításából kideríthető, hogy az egyes korszakok egymással folytonosak-e vagy sem, illetve milyen mértékű lehet a folytonosság.
A munkacsoportunk célja a Kárpát-medencébe élő és egykor élt népcsoportok mindegyikének teljes genom szintű vizsgálata. Dinasztikus jelentőségük miatt a magyar királyok geneológiai kutatása is munkacsoportunkban zajlik.
„A történeti korokból származó genomadatok révén megismerhető a magyarság etnogenezise, így néhány év múlva sokkal biztosabban látjuk a magyar őstörténet számos kérdését.” tette hozzá Neparáczki Endre.