Mongol-magyar expedíció - Újabb bronz és hun kori csontmintákat kapott együttműködő partnerétől a Magyarságkutató Intézet Mongóliában

A Mongol Tudományos Akadémia Régészeti Osztályának embertani tárában mintát vett Neparáczki Endre a Magyarságkutató Intézet Archeogenetikai kutatóközpontjának igazgatója. 

A közös régészeti kutatás 2021-ben kezdődött a Belkh-i kurgán feltárásával. A sírban talált csontmintának köszönhetően a kutatás kiegészült az archeogenetikai vizsgálattal. Ma már elmondhatjuk, hogy sikeresen azonosítottuk az egykor élt ázsai hun anyai vonalát. A tavaly (Belkh-ben) feltárt mintát már akkor kiegészítettük a Baruun Belseg-i ázsiai hun leletekkel, annak érdekében, hogy az ázsiai hunok összetett genetikai hátterét minél részletesebben tudjuk meghatározni.


Ezeknek az egykor élt hun kori lelteknek a teljes genomjuk szekvenálásra került, jelenleg a mélyebb elemzésük folyik, amely során többek között a rendelkezésre álló avar és IX-X. századi magyar mintáival, illetve a Turul-nemzetség tagjaival is összevetjük az adatokat. Ennek előzetes eredményeit a mostani expedíciónk során bemutattuk a mongol kutató partnereinknek, majd egyetértettünk, hogy a mintaszettet érdemes kiegészíteni további történeti leletekkel a Mongólia területén feltárt mintákból. 

A nemzetközi interdiszciplináris kutatócsoport döntésének megfelelően az eddigi mintákat kiegészítettük 
a Noyon Uul-i, és 
az Ulánbátor környékén feltárt és 
az Arhangaj régóiban feltárt ázsiai hun mintával, amelyet Erdélyi István régész professzor tárt fel még 1971-ben. 

Továbbá Ar-Gunt ázsiai hun köznépi temető melletti bronz kori leletekből is vehettünk csontmintákat. 
A fenti leletanyaggal kiegészült mintákészletünk már hat földrajzi régióból származik, a laborunkban zajló archeogenetikai vizsgálatok az európai országok tekintetében egyedülállók, és a Magyarságkutató Intézeten keresztül Magyarország felzárkózott a világ legnagyobb őstörténeti kutatásokat folytató országai (Németország, Japán, Franciaország, USA, Dél-Korea) közé. 


A G. Eregzen a Mongol Tudományos Akadémia Régészeti Osztályának igazgatója és Horváth-Lugossy Gábor által most aláírt idei régészeti együttműködés során meghatározott lelőhelyekről – Belkh és Ar-gunt – előkerülő humán csontanyaggal még teljesebbé válik az hunok népességének populációgenetikai vizsgálata. Ezen kutatás adatai elengedhetetlenek a magyarság etnogenezisének minél pontosabb feltárásához és megismeréséhez.