Talpra állás Trianon után - Magyarország külpolitikája a két világháború között

Trianon következményeiről, a büntetés és elszigetelés politikájáról, a revíziós egyezségekről a II. világháború kitöréséig eltelt közel húsz év külpolitikai törekvéseiről beszélgetett (...)

(...) meghívott vendégeivel Takaró Mihály az M5 TV Tőkéczki és Takaró: Történelem és Irodalom mindenkinek című műsorában. Köő Artúr, a Magyarságkutató Intézet Történeti Kutatóközpontjának munkatársa emlékeztetett arra, hogy a kisantant gyűrűként fogta közre a megcsonkított Magyarországot és igyekezett mindinkább elszigetelni azt. Ennek jegyében blokkolták a Nemzetek Szövetségébe történő felvételt és tettek kísérletet az országnak nyújtott népszövetségi kölcsön megakadályozására. A magyar külpolitika felismerve a győztesek közti érdekellentéteket 1927-re tört ki az izolációból amikor Olaszországgal rendezte gazdasági és diplomáciai kapcsolatrendszertét, rést ütve a Trianon által kialakított bojkotton és a kisantant katonai és politikai kollaborációjának 1921 óta létező szorításán. 

Kutatónk és Ligeti Dávid, a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár történész munkatársa felidézték az etnikai revízió mellett gazdasági és hadászati szempontokkal is számoló gömbösi külpolitikát, hangsúlyozva, hogy az ország a következő években a bécsi döntések nyomán országgyarapító eredményeket elért revíziós politikája mögött össznemzeti támogatás állt.