Oroszlán a végvárban

Az oszmánellenes harc feddhetetlen vitéz kapitányára, Thury Györgyre emlékezett Kanász Viktor történész kollégánk a Kossuth Rádió „Regényes történelem” című műsorában.
Zrínyi Miklós, Dobó István és Szondi György alakjai mellett nemzeti panteonunk része Palota vitéz kapitánya, (...)

(...) aki tehetsége, bátorsága, katonai sikerei révén vált a három részre szakadt ország egyik legfontosabb katonai vezetőjévé. A Történeti Kutatóközpont munkatársa Varga Tünde műsorvezető kérdésére válaszolva a budai pasa 1566-os, Palota ellen viselt előhadjáratának és Veszprém visszafoglalásának jelentőségét hangsúlyozva elmondta: az Észak-Dunántúli hadjárat fontos lélektani fogodzó volt a kortársak számára, az egri diadalhoz hasonlóan az üzente ugyanis, hogy érdemes felvenni a harcot az oszmán túlerővel szemben. 

A Drávától a Balatonig tartó végvidéket kiépítő, kora híres bajvívójaként is ismert várkapitányt a török a neki okozott sok bosszúság miatt tőrbe csalta, 1571-ben Orosztony mellett hősiesen küzdve esett el. 

A palotai főkapitány alakja a következő korokban is példaként szolgált és maradt meg az utókornak: „Ezért, Thuri György, rendkívüli és egészen egyedülálló bátorságodat, amelynek révén sok mindent ragyogóan véghezvittél, kiváltképp pedig megvédted a törököktől ostromlott Palotát, nem homályosítja el a feledés, nem törli el az idő.”

A műsor további megszólalója volt Száraz Csilla, a Thúry György Múzeum  igazgatója, aki az egykori vár lokalizációjáról és Kanizsa várának történetével kapcsolatos kutatásokról osztotta meg gondolatait.