Magyarországnak szüksége van a régi testvérnépekre, Törökország száz éve is segítő kezét nyújtotta – Horváth-Lugossy Gábor
Az idén százéves magyar-török diplomáciai kapcsolat összefüggésében (...)
(...) a napokban egyeztetett Isztambulban Horváth-Lugossy Gábor, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója, aki az M1 "Ma este” vendégeként az évszázados történelmi összefüggésekre rávilágítva elmondta: érdemes meghaladni a vesztes csaták sulykolását, így pl a köztudatban rögzült tragikus Mohács-képet, mert
A TÖRÖK PORTA, TÖRÖKORSZÁG RENDRE KIÁLLT A MAGYAROK MELLETT.
A Rákóczi szabadságharc után menekülők tucatjai, (többek között Rákóczi, Eszterházy, Bercsényi, Mikes), illetve az 1848/49-es szabadságharc után a halálos ítéletek elől menekülők százai (így Kossuth, Szemere, Andrássy, Kmetty, Bem, Klapka, Guyon, Czetcz tábornok és mások) Törökországban leltek a menedékre és védelemre mert a magyarokat (és lengyeleket) a Török Porta sem Habsburgoknak, sem az orosz cárnak nem adta ki.
1923-ban a vesztes világháborút követően pedig épp a Törökországgal kötött barátsági és együttműködési szerződésnek köszönhetően tudott hazánk kitörni a kisantant okozta külpolitikai elszigeteltségből.
A nemzetközi együttműködések szerepére és fontosságára Csák János a Kulturális és Innovációs Minisztérium minisztere is felhívta figyelmet.
Főigazgatónk emlékeztetett: a Magyarságkutató Intézet az elmúlt 4 évben is több mint 30 országban tartott előadásokat hazánkat képviselve. Természetes, hogy a száz éves magyar-török barátsági és együttműködési szerződés évfordulójára legalább kettő, az elmúlt évszázadok mellett a jelenkorra és a két ország jövőjére fókuszáló nemzetközi konferenciával, és közös kötetekkel készül az intézet.
A TÜRK ÁLLAMOK SZERVEZETE MEGFIGYELŐ TAGJA STÁTUSZ MEGTISZTELTETÉS MAGYARORSZÁG SZÁMÁRA.
A keleti országok, így Törökország esetén is az évszázadok óta tetten érhető rokonszerv kapcsán a még régebben meglévő, akár genetikai, akár kulturális alapokon nyugvó kapcsolatok, természetes barátságok jelentőségét húzta alá Horváth-Lugossy Gábor, kiemelve: a kinyújtott kezeket el kell fogadni, a jelenlegi geopolitikai helyzet miatt pedig ennek szükségessége még inkább igaz.