Kormányzati irányítású csempészhadjáratok és korrupt módon működő titkosszolgálatok

 

A 70-es évektől kezdve dollár százmilliárdokat vittek ki hazánkból offshore cégeken keresztül. Az M5 TV csatorna „Ez itt a kérdés” című műsorának vendége volt Borvendég Zsuzsanna, Intézetünk Történeti Kutatóközpontjának tudományos munkatársa. Beszélgetőtársaival: Galló Béla politológussal és Bertalan Péter Tamással, a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár kutatójával a globális hálózatokat mozgató pénzhatalmi világelit hazánk gazdasági szuverenitásának ellehetetlenítésére irányuló szerepkörét járták körül.

Mit jelent a pénzhatalmi elit fogalma, kik tartoznak ide?

Melyek a történelmi gyökereik, lokális és regionális megjelenési formáik?

Milyen – időről-időre változó – ideológiai háttérrel rendelkeznek?

Mi az a "nyúltenyésztés"?

Miképp működhetett az általuk létrehozott hálózat a gazdaságban már a Kádár-rendszer idején?

Hogyan élték túl a rendszerváltozást?

Milyen eszközökkel érvényesítik saját akaratukat a politikai szférát is beleértve?

GAZDASÁGI SZUVERENITÁS NÉLKÜL A POLITIKAI SZUVERENITÁS IS CSAK KORLÁTOZOTT LEHET

Kutatónk rámutatott: a hetvenes években kialakuló "menedzser-technokrata" elit már akkor ezer szállal volt elkötelezve a nyugati pénzügyi központok felé, nekik már nem Moszkva volt az igazodási pont, a későbbi politikai átmenetet is sikeresen tudták manipulálni. A rendszerváltás nagy traumája éppen az, hogy miközben a rendszerváltó értelmiség sikeresen bontotta le a pártállami hierarchiát, közben a hatvanas évek végétől megerősödő (nyugati orientációjú) hálózatok a nyolcvanas évekre már egyértelműen átvették a kezdeményező szerepet és érintetlenek maradtak az átmenet idején. Beágyazottságukat érvényesítve és kiterjesztve sikerrel akadályozták meg a lusztrációt, az elszámoltatást és a reprivatizációt, ezzel egyaránt szűkítették hazánk gazdasági és politikai mozgásterét.

Hangsúlyozta: nemzetközi hálózatkutatási eredmények is azt mutatják, hogy ezeknek a horizontálisan szerveződő kapcsolatrendszereknek a befolyása és ereje a hatvanas évek kezdetétől folyamatosan nő, és soha az emberiség történetében nem volt olyan jelentős, mint napjainkban; erős gazdasági önrendelkezés híján a velük szemben álló nemzetállamoknak értelemszerűen csak erősen korlátozott politikai önrendelkezésük lehet.

A PÉNZNEK EGYETLEN IDEOLÓGIÁJA VAN: A PÉNZ

Gulyás István beszélgetőpartnerei összegzésképp elmondták: a hálózatok számára nincs jobb- és baloldal. Csak a pénz körül forog a világuk. Kamat, profit, valuta, deviza. Alkalmazkodnak bármilyen politikai rendszerhez és túlélnek bármilyen rendszerváltást.