A magyar nemzeti identitás legfontosabb eleme a magyar anyanyelv - Magyarul nézni a világot
A közösségi hálózatok szerepe a nemzeti identitás formálásában témaköréről az M5 TV csatorna „Ez itt a kérdés” című műsorában
Az adás vendégei voltak: Bódi Zoltán, Intézetünk Nyelvtervezési Kutatóközpontjának tudományos főmunkatársa, Székely Levente, az MCC Szociológiai Műhely vezetője és Tózsa István, az NKE intézetvezető egyetemi tanára
Hogyan jelenik meg a nemzeti identitás a digitális térben?
Alkalmas-e az online világ az identitáshoz szükséges érzelmek megőrzésére, fenntartására?
Keletkeznek-e hősök az online világban?
Mennyire alkalmas arra a metaverzum, hogy gyerekeinknek ezen keresztül is átadjuk azt a szemléletmódot, hogy magyarul tudják nézni a világot?
Horváth Szilárd műsorvezető és beszélgetőpartnerei a fenti kérdésekre választ keresve egyetértettek abban, hogy szükség van a kultúrát közvetíteni képes nagy játékfilmekre, hősökre a XXI. században is, mert nemzeti örökségünk így lesz sajátunk, belső világunk része.
Intézetünk kutatója a digitális térben való nyelvhasználat kapcsán elmondta: a virtuális térben a valóságosnál lazább virtuális szabályok léteznek, ennek nyomán nyelvhasználatunk sokkalta kötetlenebb a az írásbeliség valóságbéli szabályaihoz képest.
Bódi Zoltán hangsúlyozta: az érzelmek kíséretében rögzült tudás az, ami tartóssá válik, ami valódi identitásképző erőként hat, ezért Kodály Zoltánnal együtt valljuk: A magyarság tudatalatti nemzeti vonásainak lassú kifejlesztése közös feladatunk, melynek legjobb megalapozója a néphagyomány.