A hazáért mindhalálig! - A világháborúkban elesett katonák nemzeti emlékezetünkben elfoglalt helye
Babucs Zoltán, a Magyarságkutató Intézet vezető kutatója és Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója a múlt hőseinek a jövő nemzedék számára történő átörökítéséről,(...)
(...) Görgei Artúrnak, az 1848-49-es függetlenségi háború legkiválóbb tábornokának magyar köztudatban elfoglalt helyéről és a magyar katona hősies áldozatvállalásáról a Kossuth Rádió „Az Este – A házigazda” című műsorában.
Az I. és II. világháborúban a haza védelmében életüket áldozók hőskultusza 1945 után háttérbe szorult, a kommunista diktatúra a Nagy Háborúban érdemeket szerzett katonákat a nemzet elé példaként állító, a katonai eszményképet megerősíteni kívánó Vitézi Rendet betiltotta, s majd csak az első Orbán-kormány idején történtek olyan törvényi változások, amelynek hála katonahőseink az őket megillető, méltó helyre kerülhettek a nemzeti emlékezetben. Ennek jegyében 2001 óta minden május utolsó vasárnapja a Magyar hősök emlékünnepe, amely koszorúzással egybekötött megemlékezés a hősi halottak emléke előtt.
Hadtörténész munkatársunk és vendége egyetértőleg rámutattak: a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadisírgondozó Irodája szakmai irányítása mellett a Fiumei úti sírkertben kialakított 52-es Hősi Parcellában nyugvók a mi hőseink, akik érettünk áldozták életüket és vérükkel váltották meg sírhelyüket.