Prof. Dr. Kásler Miklós: Eredetünkről - sokszínűen

Kik vagyunk mi magyarok, honnan származunk? A Magyarságkutató Intézet küldetésének tekinti a kérdés tudományos vizsgálatát.  Prof. Dr. Kásler Miklós, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója és tiszteletbeli elnöke az Első kézből videó interjúsorozat legújabb adásában nemzeti identitásunknak erről a sarkalatos pontjáról beszélt. 

 „Eredetünk vizsgálata az identitásunk, az önismeretünk szempontjából rendkívüli jelentőségű. A mi esetünk azonban azért olyan sajátságos, mert rengeteg félreértés, rárakódott téves elképzelés, félremagyarázás és csúsztatás lengi körül eredetünk kérdéseit.” – hangsúlyozta.

A közelmúltban a „finnugor eredet” kapcsán fellángolt vitára reflektálva a professzor elmondta, a finnugor elmélet most már az archeogenetikai bizonyítékoktól függetlenül is megdőlt. „A nyelvet és az etnikumot, tehát a származást nagyon határozottan szét kell választani. A finnugor elmélet azt jelentette ki, hogy mivel finnugor a nyelvünk, a népünk is finnugor. Mivel azonban a finnugor egy nyelvi kategória, onnan csúsztatták át etnikai értelemre, ezért finnugor származás nem is létezik. Tehát ebben az értelemben a finnugor elmélet darwinista modellje már az archeogenetika színre lépése előtt megdőlt. Az archeogenetika előzetes eredményei pedig szintén arra mutatnak, hogy a magyar etnikum eredetét nem lehet egy elképzelt uráli őshazára leegyszerűsíteni - Közép- és Belső-Ázsiába is vezetnek szálak. A Magyarságkutató Intézet archeogenetikai kutatásai arra utalnak, hogy az eddig vizsgált IX-X. századi, magyarokhoz köthető csontminták legalább felének nem volt semmiféle etnikai köze az uráli népekhez.

A professzor hozzátette, az archeogenetikai bizonyítékok jelenleg néhány száz, néhány ezer csontváz vizsgálatára terjednek ki, ami nyilvánvalóan nem reprezentál milliós népcsoportokat, azonban - mint ahogy minden tudományág esetében - ahogy sokszorozódnak az adatok, annál pontosabban lehet százalékot számítani több tízezer, akár százezer adat alapján.

„Az archeogenetika módszertana folyamatosan fejlődik, a megvizsgált csontvázak száma egyre nő, tehát egy rendkívül korszerű tudományág robbanásszerű fejlődését éljük meg napjainkban. A Magyarságkutató Intézet a jövőben is folyamatosan beszámol a részeredményekről, mindig a korrekt tudományos tényekre támaszkodva.”