Prof. Dr. Kásler Miklós az ötvenhatos forradalomról: a példának óriási ereje van
„Az 1956-os forradalom rendkívül tiszta volt. Tiszta volt a gondolataiban és tiszta volt az eseményeiben is.” – hangsúlyozta Prof. Dr. Kásler Miklós, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója és tiszteletbeli elnöke az Első kézből című videó interjúsorozat legújabb adásában.
Az 1956-os forradalom idei ünnepe kapcsán a főigazgató leszögezte: a kommunista rezsim vezetői a rendszerváltozásig azért féltek annyira október 23-a emlékétől, mert „a nemzeti emlékezet hatása cselekvésre szólít fel, és rettegtek a gondolattól, hogy az a törekvés, az a népmozgalom, az a forradalom, a szuverenitásnak, az önállóságnak, a szabadságnak az eszméje ismét tömeges méretekben megjelenik”.
1991-ben az első szabadon választott magyar országgyűlés végre piros betűs ünneppé nyilvánította október 23-át, az ötvenedik évfordulón, 2006-ban történt oszlatások azonban a megfélemlítés légkörével tönkretették az ünnepnapot.
Prof. Dr. Kásler Miklós fontosnak tartja, hogy ezen a napon emlékezzünk a 2006-ban történtekre is.
„Én nem vagyok benne biztos, tekintettel az '56-os események és a 2006-os események vezetői közötti családi kötelékekre, hogy a gondolatokban, megfontolásokban nem reminiszcenciák jelentkeztek-e ismét.”
Az 1956-os forradalmároknak nem volt esélyük a győzelemre, harcuk mégsem volt hiábavaló, mert a történelemben sok felemelő esemény bizonyítja, hogy a példának óriási ereje van.
„Amikor nem számít a matéria, nem számít a gazdaság, az anyagi helyzet, semmi nem számít, csak az számít, hogy szabadok legyünk, és szabadon élhessük azt az életet, amit mi élni akarunk.”
A főigazgató hangsúlyozta, hogy az 1956-os forradalom, a közös megmozdulás emléke sohasem halványulhat el. Olyan példát mutatott a magyarságnak, ami ugyan vissza-visszatér a magyar történelemben, de a nemzet akarata talán még soha nem nyilvánult meg ennyire egységesen, mint 1956-ban.