Hőseinkre emlékezünk

Az Aradi Vértanúk Emléknapján hős szabadságharcosainkról emlékezik meg Prof. Dr. Kásler Miklós az Első kézből című videó interjúsorozat legújabb adásában.

Október 6-án szabadságharcos hőseink előtt tisztelgünk, akik 1848-ban életüket adták a magyar szabadságért. A világosi fegyverletétel után az 1848-as forradalom és szabadságharc vitézlő tábornokait kivégezték. 

„A szabadságharc minden magyar szereplője az ezeréves történeti magyar alkotmány szerint törvényesen járt el. Az, hogy az osztrák törvényeket alkalmazták velük szemben - hozzátéve, hogy Ausztriának akkor nem volt alkotmánya-, Batthyány, az aradi tizenhármak, majd az utánuk következő többi áldozat kivégzése a magyar törvények alapján törvénytelen volt.” – fejtette ki Prof. Dr. Kásler Miklós, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója és tiszteletbeli elnöke az Első kézből című videó interjúsorozat október 6-i adásában. 

A tizenhat magyar főtiszt közül tizenhármat kötél általi halálra ítéltek az osztrákok, amely szokatlan büntetési forma volt, hiszen a súlyos köztörvényes bűnözőket sújtották általában ezzel a büntetéssel.

„Azt akarták kifejezni, hogy a magyar forradalom dicső vezérei, tábornokai bűnözők voltak, de ezt nem tudták elfogadtatni senkivel. Inkább a hiúság játszott ebben szerepet, mert egy korabeli világhatalmat az újonnan megszervezett Magyar Honvédség megalázott, megvert, legyőzött, és egy másik világhatalomhoz kellett segítségért fordulni, eléggé megalázó körülmények között.” – mondta a főigazgató. 

„Óriási felháborodást keltett a megtorlások híre, Európa-szerte elítélték, mert nem volt egy kultúrkörnyezethez méltó ez a megtorlás.”

Prof. Dr. Kásler Miklós kitért Batthyány Lajos gróf, az első szabadon választott magyar kormány miniszterelnökének szerepére is.

„Ő volt az a politikus, aki a Kossuth-féle radikális társadalmi átalakítást és a Széchenyi által kidolgozott folyamatos spontán gazdasági fejlődést össze tudta hangolni. Ha nincs Batthyány Lajos, akkor 1848. március 13. után nagyon nehéz lett volna a kormányt összeállítani. Tekintélyét mindenki elfogadta, Kossuth és Széchenyi is. Batthyány esetében hangsúlyoznám azt is, hogy az utolsó betűig betartotta a történeti magyar alkotmányt, amelyben Deák tanácsai segítették. Csakis alkotmányos és törvényes úton képzelte el a fejlődést.” 

A főigazgató kiemelte, hogy 1848-as szabadságharcosainkat a magyar szabadság és a szuverenitás megvalósításának gondolata és óhaja vezérelte – ahogyan a magyar történelem során minden szabadságharcunk, minden küzdelmünk alapja ez volt. S hogy mi lehetne október 6. örök érvényű üzenete a magyarság számára? 

„Az, hogy a gondolat, az eszme meghaladja a földi lét minőségét, és ezek az emberek mélyen hittek az igazukban. Amikor lerakták az oroszok előtt a fegyvereket és orosz hadifogságba kerültek, két héten keresztül az oroszok Gyulán gyakorlatilag nem őrizték őket. Bárki elmenekülhetett volna, de nem tették, mert hittek az igazukban és hittek a jogban.”