Hazai sikerek a lovasíjászatban

„A magyarok nyilaitól ments meg, Uram, minket!” – szólt a fohász kalandozó őseink harcmodoráról, akik lóháton és íjjal a kezükben is rendkívüli képességgel rendelkeztek. Most azonban nem párviadal, hanem békés versengés vette kezdetét Kaposmérőn, a Kassai-völgyben. A Lovasíjász Világbajnokság és Nemzetközi Bírók Világtalálkozója elnevezésű verseny június 29. és július 1. között kerül megrendezésre.

Prof. Dr. Kásler Miklós, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója látogatást tett a verseny szervezője, a híres magyar lovasíjász és íjkészítő mester, Kassai Lajos birtokán Kaposmérőn, ahol hazánkban előszőr, 1994-ben tartották meg az első hivatalos lovasíjász versenyt, 2008-tól pedig világbajnokságok helyszíne. 

„Kassai Lajos már a rendszerváltozás előtt kialakította életét Kaposvártól nem messze, az úgynevezett Hun-völgyben. Megpróbálta rekonstruálni az ősmagyarok lovaglási tudományát, illetve az íjászatot. Módszere mára világhírűvé vált, nagy világversenyeken átalában ő és a tanítványai győznek. Azt lehet mondani, hogy a lovasíjászat kizárólagosan magyarok vezette élsport, amiben benne van, hogy olimpiai sportág is lehet.” – mondta a főigazgató az Első kézből című videó interjúsorozat keretében. 

„Büszkék vagyunk arra, hogy lovas nemzet vagyunk, a ló és az ember kapcsolata a magyarság vonatkozásában kivételesnek és különlegesnek számít. A magyar íjászat pedig történelmi léptékben, mindenképpen egy önálló entitás. A lovasíjász sportág magyar segítséggel lett világszám, amelyet Kassai Lajosnak köszönhetünk.” 

A professzor beszámolt arról is, hogy Kassai Lajos a jövőben a lovasíjászat és a hagyományőrzés képviselőjeként közvetíti világszerte a Magyarságkutató Intézet munkáját is. Ezt együttműködési megállapodás aláírásával erősítették meg.