Egy ősi gondolat tovább élése napjainkban

„A Szent Korona-eszme ősi gyökerekből kibomló, speciálisan magyar gondolkodást felmutató rendkívüli gondolat, amely meghatározta a magyar nemzet jogfejlődését, az állam változásait, alapja a történeti alkotmánynak, egy örökös hátteret, örökös biztonságot nyújtott” – fejtette ki Prof. Dr. Kásler Miklós. A Magyarságkutató Intézet főigazgatója, tiszteletbeli elnöke a Szent Korona-eszme/Szent Korona-tannal kapcsolatos legfőbb gondolatait az Első kézből videóinterjú-sorozat legújabb adásában osztotta meg. 

A témának az intézet a közelmúltban több alkalmat is szentelt a Magyarságkutató estek kerekasztal-beszélgetései során.  A professzor hangsúlyozta, a Szent Korona eszmeisége lényeges különbségeket alakított ki a magyar állam és a nyugati keresztény államok működésében. Míg utóbbi államokban a hűbériség volt jellemző, és minden hatalom birtokosa az uralkodó volt – ennek megfelelően rendelkezhetett az államán belül a vagyonnal, az emberéletekkel –, addig a Magyar királyságban alapelv volt, hogy a mindenkori apostoli király a törvényhozói és végrehajtói hatalmát megosztotta a mindenkori nemzettel, ami a későbbi alkotmányos működés alapjául szolgált. „A Szent Korona-eszme egyik alapgondolata, hogy a hatalom teljessége nem földi eredetű, tehát földi ember a hatalom teljességét nem gyakorolhatja. Magyarországot archiregnumként emlegették, ugyancsak a világtörténelemben egyetlenként, ami azt jelenti, hogy az egész univerzumot felöleli. A földit is, és ami a földön túl van.”  – tette hozzá.
Kiemelte, Mátyás uralkodása alatt a vármegyéknek nem kellett végrehajtaniuk a Szent Korona-eszmével, vagy az íratlan és részben írott történeti alkotmánnyal ellentétes királyi rendeletet. Korszerű szóval ez az alkotmánybíróság, amelyik az alkotmány szempontjából kontrollálta a királyi döntést. A történeti alkotmány jogai szünetelhetnek külső kényszerek hatására, de soha nem szűnnek meg.

A Szent Korona-eszme sajátossága abban rejlik – hangsúlyozta a főigazgató –, hogy az ember, akit Isten a saját képmására teremtett, alkalmas arra, hogy felismerje a természeti törvényeket, más néven a lét törvényeit. Ebből fakadóan mindenki a szabad akarata révén meg tudja különböztetni a bűnt az ártatlanságtól, a gonosz embert a jó embertől. Ehhez kell a mindennapi életben mindenkinek alkalmazkodnia, és ezen az alapon kell a Földön leképeznie a mennyek birodalmát, az isteni világuralmat és irányítást.

Vajon nyújthat-e kapaszkodót a mai kor emberének a Szent Korona-tan? A kérdésre válaszolva a professzor elmondta, hogy jövőnk garanciája – és ez megkülönböztet bennünket sok más nemzet működésétől –, ha kitartunk többezer éves hagyományaink, különleges jogrendszerünk, történeti alkotmányunk mellett, amelynek alapja a legmagyarabb gondolat, a Szent Korona eszmeisége.