Gulyáskommunizmustól a gulyáskapitalizmusig

Tanulmány: itt

Szerző

Szegő Szilvia

Cím

Gulyáskommunizmustól a gulyáskapitalizmusig
Magyar virtuális valóságok a fedett eladósodás (eladósítás) közepette a Kádár-korszakban

Hivatkozás

DOI: https://www.doi.org/10.53644/MKI.HG.2022.193

Absztrakt

Szoros összefüggés van az ország eladósodása (eladósítása), a rendszerváltás bekövetkezte és az okozott gazdasági, valamint humán vagyon
pusztítása között. Az okok tekintetében fontos, hogy Magyarországot a II. világháború után a világhatalmi megállapodás a szovjet rendszer alá sorolta, aláírva ezzel az ország társadalmának erőszakos átrendezését és annak veszteségeit. Az ország vezetése és népe egyszerre lett alárendelve a szovjet típusú tőke uralmának és a globális világpiac újraelosztással járó ár- és pénzügyi változásainak. Az 1956-os forradalmat véresen megtorló Kádár nem merte áthárítani a társadalomra az olajárváltozás utáni cserearányromlás okozta veszteségeket.
A fedezetlen világpénz hiteléhez fordult, de ez azzal járt, hogy az ország adóssága rövid idő alatt névlegesen megtízszereződött (reálértékben kevésbé). Az ország eladósodásának ügye az országban ideológiai harc martalékává vált. Kádár csapda helyzetbe került. A hitel felvétele a bukását csak elodázta. A nemzeti erők nem fedezték fel, hogy az eladósodás nem csupán Kádárt buktatja meg, hanem a nemzetet is.

Kulcsszavak

eladósítás, hitel, rendszerváltás, privatizáció, SZDSZ, MDF, globalizmus