V. Magyar nyelvjárások napja konferencia a Magyarságkutató Intézetben
A Magyarságkutató Intézet és az Anyanyelvápolók Szövetsége immár ötödik alkalommal rendezett a magyar nyelvjárások napja alkalmából nemzetközi tudományos konferenciát.
Prof. Dr. Kásler Miklós a Magyarságkutató Intézet főigazgatója és tiszteletbeli elnöke, akkori emberi erőforrások minisztere 2019-ben nyilvánította december elsejét a magyar nyelvjárások napjává, Prof. Dr. Pusztay János nyelvész és egyetemi tanár és Dr. Pomozi Péter, a Magyarságkutató Intézet Magyar Nyelvtörténeti Kutatóközpontjának igazgatójának kezdeményezésére.
Prof Dr. Kásler Miklós az eseményre írt köszöntőjében úgy fogalmazott: „December elsején a Kárpát-medencei magyar nyelvjárásainkat ünnepeljük, és ezek a nyelvjárások rendkívül hitelesen kötik össze a nemzetet Csángóföldtől Őrvidékig. Mert a nyelvjárásokban nem csak nyelvi érték van, hanem a nyelvi értékekben nagyon értékes kulturális hagyomány is rejlik. A népköltészet, a népművészet, a néprajz hallatlanul fontos értékei. A nyelvjárást értők és szeretők tudják, hogy nyelvjárásaink nemzeti művelődéstörténetünk és nemzeti identitásunk szerves részei, a magyar köznyelv gazdagítói. Ezért meg kell őriznünk őket a magyar jövő számára, ez pedig csak akkor lehetséges, ha írott változataik is polgárjogot nyernek.”
A nyelvünk a nemzet és identitásunk megőrzésének, jövőjének, a nemzet összetartozásának záloga, ezen belül a nyelvjárások megőrzése a sokszínűségünknek a megjelenítését és a határon túli közösségeink védelmét is szolgálja – hangsúlyozta nyitóbeszédében Dr. Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó. Hozzátette: „A magyar nyelvjárások napja tovább segít bennünket abban, hogy egész esztendőben figyelemmel kísérjük, hogy mit jelent számunkra az irodalmi nyelvünk, a köznyelvünk és ezen belül a nyelvjárások, a tájnyelv, illetőleg a regionális közbeszéd, melynek mindannyian a tanúi lehetünk.”
Nyiri Péter, az Anyanyelvápolók Szövetségének elnöke, a Magyar Nyelv Múzeumának igazgatója beszédében kifejtette mennyire fontos, hogy a nyelvjárást értéknek tartsuk, és minden erőnkkel megőrizzük. „Biztassunk arra minden korosztályt, hogy őrizzék meg a nyelvjárásukat, és legyenek büszkék rá.” – fogalmazott. Kiemelte: valóban nemzetstratégiai jelentőségű, hogy megőrizzük a nyelvjárásokat. „A nyelvjárás is tükre annak, ahogy egy beszélő közösség látja a világot.” – mondta.
Az ide konferencia fő témája a nyelvjárások, a folklór és az irodalom kapcsolata volt.
Az eseményen a szakterület legkiválóbb Kárpát-medencei, észt, lett és kínai tudósai adtak elő, akik a konferencia fő témájának szűkebb vagy tágabb kontextusát vizsgálták.