Kartográfiai előadássorozat Fokvárosban

Kutatónk a 31. Nemzetközi Kartográfiai Kongresszuson tartotta meg tudományos előadásait.

A Magyarságkutató Intézet Népességföldrajzi és Geoinformatikai Kutatóközpontjának tudományos segédmunkatársa, Jeney János részt vett a dél-afrikai Fokvárosban megrendezett 31. Nemzetközi Kartográfiai Kongresszuson. Első előadásában a szlovákiai magyar települések névtábláinak nyelvi kérdéseit járta körül. Plakátokon illusztrálta, hogy Dunaszerdahely önkormányzata saját hatáskörében a Szlovákiában hivatalos egynyelvű település-névtáblák mellett a szlovák és a magyar településneveket jelölő táblákat is használja. 

Soron következő előadásaiban kutatónk bemutatta tudományos munkáját, azokat az I. világháború végén készült, Magyarország területét ábrázoló etnikai térképeket, amelyeket - rekonstruálásukat követően – online interaktív applikációban tett elérhetővé (www.trianon.terkep.mki.gov.hu). A gyűjteményben nemcsak magyar, hanem angol és román eredetű térképek is szerepelnek. Ezek bár jelentősen eltérnek egymástól, ám az applikáció segítségével könnyen össze lehet hasonlítani őket. 

Jeney János kitért gróf Teleki Pál munkásságára is, aki az 1923-ban megjelent fekete-fehér nyomtatású könyvében – gondos átszerkesztés után – adta közre a Magyarországról készült színes etnikai térképeket. A kiadványban a gróf 1921-ben, az Egyesült Államokban vendégelőadóként megtartott előadásának anyaga szerepel. Ebben bemutatta a korabeli Magyarország struktúráját, a Trianon előtt hazánkban uralkodó etnikai viszonyokat, valamint kitért az etnikai térképkészítés alapelveire is.