Ferences prédikátorunk, Temesvári Pelbárt

Temesvári Pelbárt, késő középkori magyar teológusra és ferences prédikátorra emlékezünk.

Temesvári Pelbárt (1440–1504) késő középkori magyar teológus a ferences rend szigorúbb ágához, az obszerváns ferencesekhez tartozott. Tanulmányait a krakkói egyetemen folytatta, itthon Budán és Esztergomban oktatott rendje iskoláiban. Az 1479 és 1481 között tomboló pestisjárvány során azon kevesek között volt, akik bár megfertőződtek, a csodával határos módon kigyógyultak a halálos kórból. Pelbárt isteni jelet látott csodálatos gyógyulásában, és fordulópontnak tekintette szerzetesi életútján: ezután kezdett bele írói tevékenységébe, amelynek termékei olyan monumentális beszédgyűjtemények, mint a Stellarium coronae Mariae Virginis (A Boldogságos Szűz Mária csillagkoronája) vagy a Pomerium, azaz Gyümölcsöskert. 

Latin nyelvű kötetei gyakorlati céllal íródtak, prédikációs segédanyagok, és olyan beszédmintákat tartalmaznak, amelyek ötleteket adhatnak a papoknak a szentbeszédekhez. A beszédminta-gyűjtemény három nagy tematikus egységet foglal magában: a szentekről szóló beszédeket, az egyházi évhez kapcsolódó beszédeket és a nagyböjt napjaira szóló beszédeket. Terjedelmes, alaposan kidolgozott és az egyházi tekintélyek idézeteivel gazdagított beszédmintái európai színvonalú teológiai műveltségéről tesznek tanúbizonyságot. Népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy nagyon korán, számos kiadásban megjelentek nyomtatásban, és magyar nyelvű kódexirodalmunk számos részletet tartalmaz Temesvári műveiből magyar fordításban. 

Egy-egy szent ünnepnapjára több beszédmintát is összeállított, hogy a könyv felhasználója több téma közül is tudjon választani, illetve ne kényszerüljön arra, hogy évről évre ugyanazt kelljen elmondania az adott napon.

Nézzük, mit ajánlott Pelbárt Szent Mária Magdolna napjára, július 22-ére! A beszédmintákból ötletet merítő pap három témából választhatott: Mária Magdolna Isten iránti szeretete; Krisztus miképpen vonzotta magához a bűnös asszonyt; Jézus Mária Magdolna példáján keresztül az isteni kegyelem működését mutatja meg az esendő embereknek.

Bíró Csilla PhD, tudományos munkatárs
Magyarságkutató Intézet, Eszmetörténeti Kutatóközpont
 
Temesvári Pelbárt Pomerium de sanctis című kötetének díszcímlapja. A ritkaságnak számító úgynevezett fehér vonalas fametszet középen gyümölcsöskertben elmélkedő ferences szerzetest ábrázol, a kép négy sarkában a négy evangélista jelképe látható.