Fegyverrel is harcolt a szabadságért a tudós

Kétszázöt esztendeje született a marosszéki Szentgericén Jakab Elek történész, jogász, levéltáros, aki jelentős tudományos életművet hagyott az utókorra.

„Jakab Elek a XIX. század egyik legtermékenyebb és legalaposabb erdélyi magyar történetírója volt, aki gazdag és értékes életművet hagyott az utókorra” – írja elődjéről Egyed Ákos történész.

Munkássága áttekintette Erdély egész történetét: három kötetben elkészítette Kolozsvár monográfiáját, két kötetben ismertette a királyföldi (erdélyi szász) viszonyokat, feldolgozta a báró Wesselényi Miklós elleni hűtlenségi pert és Szádeczky Lajossal közösen megírta Udvarhelyszék történetét. 

Középiskolai tanulmányait a székelykeresztúri unitárius gimnáziumban kezdte, majd a kolozsvári unitárius kollégiumban folytatta, ahol már diákkorában – a később ugyancsak neves történetíró Kőváry Lászlóval együtt – diáklapot szerkesztett, s részt vett az önképzőkör tevékenységében. Jogot tanult, jurátusként a marosvásárhelyi királyi táblánál szerzett tapasztalatot, majd 1841-től 1848-ig a Nagyszebenben székelő kincstartóság hivatalnoka volt, 1848-ban pedig a marosvásárhelyi táblabíróság bírája lett.

Jakab Elek arcképe (Pollák Zsigmond metszete, 1888)

1848 szeptemberében belépett a honvédségbe, majd Bem József parancsnoksága alatt végigharcolta a szabadságharc legfontosabb erdélyi ütközeteit. A vesztes temesvári csata után a megszálló orosz seregnek adták meg magukat. Később megírta visszaemlékezéseit az 1848–49-es eseményekről, s ebben a művében idézte meg Bem szavait, aki a törökországi emigrációt választva így búcsúzott tiszttársaitól: „Védjék bátor kis seregem fönnmaradt részét s tegyenek meg érette minden lehetőt és a katonai becsülettel megférőt. Tartsák fenn magukat a jövő számára, akik a tollal bánni tudnak, írják le majd harcainkat s nemzetök súlyos megpróbáltatását utódaik számára, a késő kor tanúsága végett.”

Jakab Elek Visszaemlékezéseinek címlapja Bem arcképével. Forrás: wikipedia.org

Jakab Elek a szabadságharc bukása után éveken át szülőfalujában gazdálkodott, és 1854-ben költözött Kolozsvárra, ahol feleségül vette Mike Rózát, az erdélyi guberniumi levéltár igazgatójának leányát. Apósa, Mike Sándor maga is kiváló történetíró és forrásgyűjtő volt, sírjuk ma együtt található a kolozsvári Házsongárdi temetőben.

Jakab Elek és Mike Sándor sírköve a kolozsvári Házsongárdi temetőben (a szerző felvétele)

Történetírói pályáján Jakab Elek nemcsak apósa támogatását élvezhette, hanem olyan befolyásos főurakét is, mint gróf Mikó Imre, aki két ízben is viselte Erdély főkormányzói tisztségét (1848, 1860–61), s aki arra kérte a közéleti és kutatói tapasztalattal rendelkező Jakabot, hogy legyen segítségére az Erdélyi Történeti Adatok című három kötetes forráskiadás elkészítésében. Később Jakab Elek így vallott erről: „Maga mellé vett, a politikai üldözések sanyarú éveiben biztos menhelyet, vendégszerető hajlékot s alkalmat adott arra, hogy hazánk történetének alapos tanulmányozása, valamint alkotmányunk visszaállítása után, hivatali helyzetem és időnként nyilvánossá lett történelmi dolgozataim által folyvást lelki hajlamaim szerint munkálkodva, képessé legyek a nagyobb tudományi értékű, önálló művem megírására.” 

Szorgalmát és tehetségét elismerve Kolozsváron a főkormányszék levéltárosa, majd apósát követve a levéltár igazgatója lett. 1875-ben a budapesti Országos Levéltár tisztviselője lett, és a Magyar Tudományos Akadémia tagjának is megválasztották.

Autodidakta történetkutató volt: azokban az időkben, amikor műveltsége alapjait megszerezte, még nem volt szervezett történészképzés; akárcsak ő, kortársai is jogi vagy teológiai tanulmányok révén, a forrásokat megismerve váltak történetíróvá. A kor divatos áramlata, a pozitivizmus annyiban hatott rá, amennyiben az alaposan megismert források segítségével aprólékosan adatolta megállapításait, s monográfiáit okmánytárakkal együtt adta közre. Ahogyan a reformkort és a szabadságharcot felidézte, láthatjuk: gondolkodásából nem hiányoztak a szabadelvűség és a romantika eszméi sem: „Mi hazánk minden ajkú népét a világtörténetben páratlan nagylelkűséggel – minek pénzügyi súlyos következményei alatt már-már roskadoz államunk s a nemzet – részesévé tettük a legszebb alkotmánynak, melynek védelmében – megtámadtatva két nagy hatalomtól, háborítva s marcangoltatva benn fölszabadított honfitársainktól – legjobbjaink százezernyien hősileg ontották véröket orgyilkos megtámadtatásokban, nyílt harctéren, börtönben, lőpor s golyó által s a bitófán.”

Dr. Restás Attila, Magyarságkutató Intézet
a Klasszika-filológiai Kutatóközpont tudományos munkatársa

 

Felhasznált irodalom:
Jakab Elek: Szabadságharcunk történetéhez. Visszaemlékezések 1848–49-re. Budapest, 1880. https://real-eod.mtak.hu/1652/ 
Jakab Elek: Tanulmányok. Válogatta, a bevezető tanulmányt írta és a jegyzeteket összeállította Egyed Ákos. Kriterion Könyvkiadó, Bukarest–Kolozsvár, 2001. https://adatbank.ro/html/cim_pdf2405.pdf
Jakab Elek arcképe (Pollák Zsigmond metszete, 1888) Forrás: Országos Széchényi Könyvtár Digitális Képarchívum https://dka.oszk.hu/html/kepoldal/index.phtml?id=56342
Egyed Ákos: Jakab Elek, Kolozsvár történetírója. In: Keresztény Magvető. 97(1991), 3. szám, 182–189. https://epa.oszk.hu/02100/02190/00161/pdf/KM_1991_03_182.pdf