Tanulmány: itt

Szerző

Jánk István

Cím

A különféle nyelvváltozatok helye, szerepe az anyanyelvi nevelésben: régi problémák, új megközelítések

Hivatkozás

DOI: https://doi.org/10.53644/EH.2022.1.21

Absztrakt

A magyar anyanyelvi nevelésnek számos problémával és kihívással kell szembenéznie, többek között a különféle standard és nemstandard nyelvváltozatok, valamint a nyelvi változatosság tanításának komplex feladatkörével. A nyelvváltozatok és a nyelvi változatosság tanítása azért sem könnyű feladat, mert nagyban függ a pedagógusok nyelvi attitűdjétől, ideológiáitól és sztereotípiáitól. Ez pedig szorosan összekapcsolódik
(pontosabban oda-vissza, kölcsönösen hat egymásra) a nyelvi különbségek értelmezésével, oktatási szerepével és társadalmi megítélésével.
Jelen tanulmány célja, hogy bemutassa a nyelvváltozatok eltérő szerepét és funkcióját a pedagógiai folyamatban, különösen a magyar nyelv és irodalom tantárgy vonatkozásában. Először a nyelvváltozatok tantervi vonatkozásait mutatja be, főként a Nemzeti alaptanterv és a kerettantervek ide vonatkozó részeit elemezve. Ezt követően ismerteti a nyelvváltozatot mint a tanulási és tanítási folyamat nyelvét, egyben eszközét olyan kérdéseket is érintve mint az iskola és az otthoni nyelvhasználat különbségei, valamint az abból származó konfliktusok. Végül néhány lehetséges megoldást prezentál az említett problémák és felvetések kapcsán.

Kulcsszavak

anyanyelv-pedagógia, nyelvjárások, nyelvi nevelés, standard és nem standard, nyelvi változatosság, dialektusok.