Dr. Pomozi Péter

A nagy sikerű Hunyadi-sorozat sok kritikát kapott nyelvhasználatáról beszélgetett a Mandiner Dr. Pomozi Péter nyelvtörténésszel, a Magyarságkutató Intézet Magyar Nyelvtörténeti Kutatóközpontjának igazgatójával.


Minden nemzet története egy tévésorozat, ami akkor képes fönnmaradni, ha valami különleges történik – a többi között ezt a gondolatot osztotta meg a Magyarságkutató Intézet Archeogenetikai Kutatóközpontjának igazgatója a Mandiner olvasóival.

Prof. Dr. Nagy Péter

B. Szabó János

A történész mestersége címmel új beszélgetéssorozatot indított a Magyarságkutató Intézet, amely a hivatást gyakorlók munkájának izgalmas kérdéseire ad választ.


Lehet, hogy Petőfi Sándor mégsem halt meg a fehéregyházi csatában 1849-ben? Görgei Artúr áruló volt? Kossuth Lajos előre látta Trianont? A kiegyezéssel kapcsolatban Deák Ferencnek vagy inkább Kossuth Lajosnak volt igaza? – a világhálón talált legpopulárisabb, 1848/1849-es szabadságharchoz kapcsolódó kérdésekről nyilatkozott a Magyar Nemzetnek Köő Artúr történész, a Magyarságkutató Intézet munkatársa, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) tanársegédje.

Madarász Viktor Petőfi halála című festménye (Forrás: Wikipédia)

 Erdélyi Szalon Könyvkiadó két kötet

Katonai és civil naplók, visszaemlékezések sora jelent meg a rendszerváltoztatás óta, amelyek közül azonban hiányoznak a vezérkari tisztek emlékei.


Szabados György a Mandiner vendégeként kifejtette : Nyugat-Európában kétféle Attila-kép létezett, az Árpádok nem voltak rászorulva Attilára, mint ősre, krónikásaink esetében pedig „ősvállalásról” beszélhetünk, nem „ősválasztásról”

Szabados György

Babucs Zoltán és Kertai Zalán

Kertai Zalán hagyományőrző festőművész Magyar hősök, vértanúk című kiállításának adott otthont a Magyarságkutató Intézet. A festőművész realisztikus alkotásai az aradi vértanúk portréin keresztül emlékeztetnek történelmünk e fájó eseményére. A tárlatot Babucs Zoltán hadtörténész, a Magyarságkutató Intézet Történeti Kutatóközpontjának munkatársa nyitotta meg.

Mit jelent az „államalkotó kultúra”? Mi a szerepe benne Isten Anyjának? Mi történik ezzel a kultúrával idegen megszállás idején? Egyebek közt ezekről beszél a Mandinernek a Magyarságkutató Intézet munkatársát.

Fabó Edit

Prof. Dr. Kásler Miklós

 „Szeretném világossá tenni, hogy a soraink között nincsen belviszály, az intézet életét pedig nem járja át semmilyen hatalmi küzdelem: így továbbra is minden kiváló munkatársam azokra az alapvető céljainkra koncentrál kutatásaival, amelyek elérésére mi alapításunktól fogva hivatottak vagyunk.” A többi között ezt szögezi le publicisztikájában Prof. Dr. Kásler Miklós, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója.


„A magyar nyelv napjának kettős üzenete van. Egyrészt emlékeztet arra, hogy nyelvünket ápolni és fejleszteni kell, másrészt, különösen a trianoni országcsonkítás és nemzetfeldarabolás után arra, hogy éppen közös anyanyelve köti össze a Kárpát-medence (és a világ) minden magyarját, bárhol is éljen” – vallja a Magyarágkutató Intézet Magyar Nyelvtörténeti Kutatóközpontjának igazgatója. Dr. Pomozi Pétert a Vasárnap című lap szólaltatta meg a magyar nyelv hagyományairól és ünnepéről. 

Pomozi Pétert a Vasárnap című lap