Temetkezési szokások templom körüli temetőinkben III. – Ritkán dokumentálható szokások

A keresztény közösség a feltámadás reményében helyezte a templomok körül püspöki engedéllyel létesített temetők megszentelt földjébe halottait.

Sorozatunkban a temetkezéshez kapcsolódó néhány eljárást, szokást mutatunk be. 

A koporsók és épített sírok mellett ritkábban más, a test védelmét szolgáló temetkezési szokás nyomaival is találkozunk a középkori temetők feltárása során.

A csónakos temetkezésekről Kovalovszki Júlia gyűjtött adatokat egy Visegrád-várkerti Árpád-kori temetkezés kapcsán. A leginkább víz közelében, szórványosan előforduló temetkezési szokás gyakorlóit a vízi emberek, halászok, pákászok körében kereshetjük.

Visegrád-Várkert 362. sír. A kép forrása: Kovalovszki Júlia: Csónakos temetkezések az Árpád-korban 1994, 211.

Sajátos, a koporsóhasználathoz köthető gyakorlatot dokumentált Szatmári Imre Décse egyes XIV-XVI. századi sírjainál. Itt léckeretre rögzített, illetve helyenként a Szent Mihály lovának nevezett, lábakkal is bíró halotti saroglyára erősített gyékényszőnyegre fektetett halottakat borítottak le ládaszerű koporsófedéllel. Ugyanitt csak gyékénybe csavart halottakat is feltártak.

Szent Mihály lova. Sarkad, Békés m. 19. század első fele. A kép forrása: https://www.arcanum.com

A kora újkori, veretekkel és festéssel gazdagon díszített koporsók esetében is megfigyelhető, hogy a koporsó alja – amely a temetés alkalmával nem volt szem előtt és csak praktikus célokat szolgált – kidolgozatlan, pácolatlan, festetlen, a legegyszerűbb megjelenésű. Mindezek miatt nem meglepő, hogy ezt van mód a legkönnyebben más, egyszerűbben hozzáférhető anyaggal helyettesíteni. 

A gyékénybe csavarás minden bizonnyal a halotti lepel használatának hétköznapibb anyaggal történő kiváltása. 

Ahogy a lenti ábrázoláson látszik, a halotti lepellel a testet lazán tekerték körbe, és így helyezték azt a koporsóba, épített sírba, sírgödörbe. A középkori feltámadás ábrázolásokon a keresztény halottak meztelenül vagy egyszerű halotti lepelbe burkolva jelennek meg Krisztus előtt.

„O” iniciálé. Pünkösd utáni 20. vasárnap.  Mátyás-Graduale, 1480 körül.

Régészeti módszerekkel ritkán dokumentálható a halott fejének párnával történő feltámasztása. Kora újkori kriptákban, szerencsés esetben földsírban néha sikerül megfigyelni az elhunyt feje alá tett, talán gyógynövényekkel kitömött halotti párnát. Ugyancsak ritkán marad meg a koporsón belül a faforgács, amelyet feljegyzések szerint a késő középkorban, kora újkorban a test alá szórtak.

Forgács a test alatt egy kora újkori kriptában. A szerző felvétele.

A kora újkorból ismerünk olyan esetet is, amikor csecsemőt koporsó helyett bölcsőben temettek el. A felső képen a bölcsőre borított, annak fajtájától eltérő faanyag, az alsón a kibontott belső látszik.

A bölcsőt koporsótetőként borító faanyag. A szerző felvétele.
A csecsemő sírja a textilmaradványokkal. A bölcső két rövidebbik oldalán a háromszögletű, áttört vég látszik. A szerző felvétele.

A gyermek csontjai sajnos nyom nélkül enyésztek el, azonban megmaradt a körülbelül 2 méter hosszú, sálszerű pólya, amelyet eredetileg a lent látható, keresztelést megörökítő ábrázoláson látható módon tekertek a teste köré.

„Q” iniciálé. Húsvét utáni 1. vasárnap.  Mátyás-Graduale, 1480 körül.

Szerencsés módon a régészet egyre több, a középkori és kora újkori temetkezési szokásokra vonatkozó megfigyelést tud tenni, ami – a régészeti eredményeket a néprajzi és történeti adatokkal összevetve – folyamatosan bővíti tudásunkat.

Dr. Pap Ildikó Katalin, Magyarságkutató Intézet
a Régészeti Kutatóközpont tudományos munkatársa



Felhasznált irodalom:
A Mátyás-Graduale. Magyar Helikon/Corvina 1980.
Kovalovszki Júlia: Csónakos temetkezések az Árpád-korban. In: Kovács László (szerk.): Honfoglalás és régészet. Balassi Kiadó, Budapest, 1994. 207-206.
Ritoók Ágnes: Szempontok a magyarországi templom körüli temetők elemzéséhez. In: F. Romhányi Beatrix – Grynaeus András – Magyar Károly – Végh András: Ünnepi tanulmányok Kubinyi András 75. születésnapjára. Monumenta Historica Budapestinensia 13. kötet Budapest, 2004. 115-131.
Szatmári Imre: Békés megye középkori templomai. Békéscsaba, 2005.