László királytól Szent Lászlóig

A Magyarságkutató Intézet kutatói és a meghívott előadók Szent László király és öröksége címmel megrendezett tudományos konferencián összegezték a Szent László lovagkirály zarándokút intézményes kereteinek megteremtése című programhoz kapcsolódva végzett tudományos kutatásaikat. Jelen kötet ezek eredményeit tárja a nyilvánosság elé. 

A kötet első nagy egységében az egyes tanulmányok történeti horizontja megmarad a középkorban, bemutatva a szent király alakja körül formálódó kultusz korai lenyomatait: a Szent László-legendát megörökítő középkori falfreskókat, a szóbeli és írott hagyomány legkorábbi megragadható rétegeit. Más írásokban a király mint dinasztiájának kiemelkedő tagja jelenik meg: az Árpád-ház szentje, egy szent leány apja, s olyan személy, akinek immár a genetikai öröksége is vizsgálható, és segítséget nyújthat a fizikai maradványok, ereklyék azonosításában, meghatározásában. 

A kötet tanulmányainak második része Szent László modern kori emlékezetével foglalkozik. Nagy királyunk alakja mindig is fontos helyet töltött be népünk emlékezetében, alakja életteli maradt, és minden kor megkereste, megalkotta a király azon képét, amelyet leginkább magáénak érzett. Szent László alakjának más-más vetületei rajzolódnak ki, amikor a XIX. vagy a XX. század újságcikkeit olvassuk, vagy egy-egy magyarországi terület templomi ábrázolásait, kegytárgyait figyeljük meg, s mindenekelőtt jelen van a néphagyomány szóbeli világában. 

„Új királytípus jelentkezett benne Európában. »Testében tiszta, lelkében fényes, szívében bátor.« A lotaringiai reform gyermeke volt. Életét felajánlotta Krisztusért és a Szűz Mária Országáért. Megvetette a halált a hit védelmében. Ugyanakkor a Monte Cassino apátjának írt levele szerint halálfélelmet érzett, hogy uralkodóként sikerült-e betartania az Isten törvényeit. Állandó lelkiismeret-vizsgálatot tartott, hogy megfelelt-e az isteni kegyelemnek, hogy tettei és elveinek egysége nem bomlott-e meg. Irgalmas király volt, aki a megtérteknek megbocsátott, a rászorulókat és nyomorultakat támogatta. Az ősi és keresztény hagyományok szerint áldozatnak ajánlotta magát a hitért és a hazáért. Jellemezte a lelki finomság, a misztika és a keresztény erkölcs.” (Idézet Prof. Dr. Kásler Miklós előszavából)

Kovács Attila – Tóth Anna Judit (szerk.): László királytól Szent Lászlóig. Új közelítések Árpád-házi királyunkhoz. Budapest, Magyarságkutató Intézet, 2023.