Kit rejt az abasári kápolna sírja?
Az Abasáron folytatott feltárásokon napjainkig több száz temetkezést dokumentáltak. Ezek döntő többsége a 2020–2021-ben végzett kutatások során került elő. Az akkori ásatást Prof. Dr. Kásler Miklós miniszter úr ötlete alapján és támogatásával, a Magyarságkutató Intézet végezte. Az ezt megelőző kutatások alkalmával pedig megközelítőleg 16 sírt bontottak ki 2006–2011 között.
Az ekkor feltárt sírok közül egyet a XI. századi templom keleti oldalához csatlakozó, téglalap alakú kápolnában találtak meg. Az épület hossztengelyében fekvő, keleti végén kissé ferdén záródó, több sorban lapjára fektetett kövekkel keretezett sírt 5 db kőlap fedte. A sír nyugati vége részben az ott található, szögletes, kőből faragott elem alá nyúlt.
A helyiség funkciója kapcsán megosztott a kutatás. Egyrészt a sír végénél található, szögletes, oltár (?) alapozásként meghatározható szerkezethez hasonló kialakítás volt megfigyelhető a debrői templomban, amely az írott hagyomány szerint Aba Sámuel első sírhelye volt. Így a kápolna harmadik királyunk későbbi nyughelyeként is értelmezhető.1
Más vélekedés szerint az egykori uralkodó sírja a templom főhajójában helyezkedhetett el, így a kérdéses helyiség az Aba nemzetség egy fontos tagjának vagy a kolostor egyik apátjának lehetett a végső nyughelye. Az épületrész életének utolsó periódusa kapcsán ugyancsak megoszlanak a vélemények: a templom XIV–XV. században történt átépítése során bontás, vagy a tatárjárás pusztítása egyaránt megjelenik a feltételezett okok között. Abban viszont egyetértés mutatkozik, hogy a kápolna valamikor a XI. század második felében, végén épült.
Mivel a feltárt sírból származó csontváz azonosítása részletes dokumentáció hiánya miatt sokáig megoldhatatlannak tűnt, ezért a váz genetikai vizsgálatára sem kerülhetett sor az abasári templombelsőben feltárt sírok közelmúltban publikált elemzése során. Ahogy más esetekben, úgy itt is az információk gyűjtése jelenthette az egyetlen lehetőséget a továbblépésre, s mint kiderült, a megoldás közelebb volt, mint remélni lehetett. A második abasári konferenciára készülve, az ott előadó Pláner Lajos – aki a feltáráson még főiskolai hallgatóként vett részt – adott át jelen sorok írójának több, az ásatáson készült fényképet. Ezek között sikerült rábukkanni a kérdéses sírt ábrázoló fotókra, amelyek még abban az állapotában mutatták a temetkezést, mikor a csontváz is a sírban feküdt, a sír oldalát övező kőkeret és annak környezetét mutató fotók alapján pedig sikerült annak kétségtelen azonosítása. A fotók szerint a temetkezés 2007. július 12-én már ki volt bontva, s a mellé helyezett kő fedlapok csaknem ugyanabban helyzetben voltak 2020. október 25-én is.
A rendelkezésre álló információk birtokában 2024. november 21-én Dr. Csornay Boldizsár, a Magyarságkutató Intézet tudományos főigazgató-helyettesének és Grócz Zsolt, az Abasári Népfőiskola Alapítvány elnökének segítségével sikerült rátalálni a sírból származó csontvázra az egykori művelődési házban. A csontokat tartalmazó zacskó felirata szerint a 11. számmal jelölt sírból 2007. július 13-án csomagolták el csontokat.
Mindez jól példázza, mennyi információt rejthet magában a korábbi feltárások feldolgozásának és publikálásának – gyakran monoton és időigényes, de semmiképp sem megkerülhető – feladata.
A címben feltett kérdésre ugyanakkor ma még nehéz lenne válaszolni, s megfelelő adatok hiányában nem is célszerű erre vállalkozni. Hamarosan megindul azonban az eltemetett személy antropológiai, archeogenetikai vizsgálata, a természettudományos kormeghatározás, ami bizonyára sokat elmond majd róla. Ezek elvégzése után próbálkozhatunk csak meg kísérletet tenni egy további lépésre, vagy legalább a lehetőségek egy részének kizárására. Annyi azonban már most is bizonyosnak tűnik, hogy a sír helye alapján az eltemetett jelentős személy volt a maga korában. Az egykori épületrész Buzás Gergely szakvéleményét követve, a Pazirik Kft. közreműködésével elkészült, külső oldalát és bejáratát ábrázoló elméleti rekonstrukcióját a 4. kép mutatja.
Amint eredménye lesz a vizsgálatoknak, természetesen azokról is haladéktalanul beszámolunk majd.