Építő, értelmes vita és hagyománygazdagítás

Klima Gyula, a Magyarságkutató Intézet Eszmetörténeti Kutatóközpontjának igazgatója és a New York-i Fordham University filozófia professzora tiszteletére megjelent tanulmánykötetet mutattak be a napokban az ELTE Filozófia Intézet könyvtárában.

A személyes hangvételű könyvbemutatón Borbély Gábor, az egyetem Ókori és Középkori Filozófia Tanszékének docense beszélgetett az ünnepelttel, a kötet kapcsán megidézve Klima Gyula pályájának fő állomásait, munkatársait és barátait. A Metaphysics Through Semantics: The Philosophical Recovery of the Medieval Mind. Essays in Honor of Gyula Klima (Metafizika a szemantikán keresztül: A középkori mentalitás filozófiai visszanyerése. Tanulmányok Klima Gyula tiszteletére) szerzői mind volt tanítványok és pályatársak, akik a Klima Gyula által is tárgyalt olyan nagy hatású témákkal foglalkoznak a kötetben, mint Aquinói Szent Tamás mérsékelt realista és Jean Buridan nominalista skolasztikus filozófiája, vagy Szent Anzelm híres ontológiai istenérve. 

Az ünnepi kötet szerzői hangsúlyozzák, hogy Klima Gyula a középkori filozófia megkerülhetetlen szaktekintélye és világhírű tudósa, aki analitikus megközelítésével megvilágítja a középkori és a kortárs logikai szemantika és metafizika különös történeti és fogalmi összefüggéseit. Tudományos tevékenységének hatása mellett kiemelik Klima Gyulának azt a lelkiismeretes és folyamatos segítő szándékát és őszinte érdeklődését, amellyel fiatalabb kollégái és hallgatói felé fordul. A bemutatón részt vevő fiatalok a kötetlen beszélgetés során ezt meg is tapasztalhatták, szinte egy platóni dialógus megelevenedett szereplőiként beszélgetve az életmű néhány, Borbély Gábor által kiemelt kulcsfogalmáról. 

A beszélgetés ily módon Klima Gyula életművének három kulcsfogalma köré épült: a dialektikus disputa, azaz a vitázó felek véleménykülönbségeinek építő jellegű megtárgyalása, amelynek nem célja a másik fél bármi áron történő „legyőzése” (ami a szofisztikus disputa célja), hanem sokkal inkább a helyes vélemény közös kialakítása, amelyben tehát mindkét fél nyer, együttesen közelebb kerülvén az igazsághoz. Ehhez kapcsolódik a második kulcsfogalom, a perspektívaváltás, annak kiderítése, hogy hogyan lehet értelmes dialektikus disputát folytatni akár radikálisan különböző nézőpontokból és fogalomrendszerekből kiindulva is.

A harmadik kulcsfogalom pedig az, amit a kötet főszerkesztője, Joshua Hochschild, találóan kreatív tradicionalizmusnak nevezett, amely nem követi vakon az elődök elképzeléseit, ugyanakkor nem is veti azokat el gondolkodás nélkül, hanem azon dolgozik, hogy értékeiket megőrizve, esetleges elavult sallangjaikat elhagyva, a saját értékeinkként gazdagítsák és humanizálják a saját magunk és utódaink életét. 

Klima Gyula