Hun konferencia Kazakisztánban
Rangos felkérést kapott a Magyarságkutató Intézet László Gyula Kutatóközpont és Archívum munkatársa Kazakiszánból. Gábor Emesét arra kérték, hogy tartson előadást egy hun tematikájú konferencián, továbbá, hogy a jövőben készítsen arcrekonstrukciókat grafikai módszerrel.
Ennek a felkérésnek tett eleget, amikor tanulmányúton és konferencián vett részt november 15–26. között Kazakisztánban. Az Almatiban (Kelet-Kazakisztán) található Nemzeti Régészeti Intézet laboratóriumában felmérte az arcrekonstrukciós munkák intézményi hátterét, a gyakorlati teendőket. E feladat kapcsolódik a magyarságkutatáshoz, mivel számos hun-kori lelet és kurgánbontásból előkerült, régészeti melléklettel ellátott koponya is a rekonstruálandó anyag része lett. A tervek szerint Gábor Emese Magyarországról folytat majd grafikai arcrekonstrukciós munkát.
Ezután Aktobe városában (Nyugat-Kazakisztán) részt vett egy újonnan alapított régészeti intézet megnyitóján. 2023. november 23-án megtartotta „Faces from the past” (arcok a múltból) című vetítéses előadását, a tudományos, antropológiai arcrekonstrukció készítés módszertana és az elkészült anyagok bemutatása tárgyában (angol nyelven, kazak felirattal és orosz nyelvű tolmáccsal). Az előadás a „Nemzetközi tudományos és gyakorlati konferencia sztyeppei törzsek a nagy népvándorlás előestéjén – Sztyeppei nomád törzsek hun-szarmata kori régészeti emlékei a nagy népvándorlás időszakában” elnevezésű nemzetközi konferencia és kiállítás szakmai fórum keretei között hangzott el. Részt vevő országok: Kazakisztán, Mongólia, Magyarország, Törökország, Üzbegisztán, Oroszország, Kirgizisztán. A 30 előadást tartalmazó kétnapos konferencián Magyarországot Gábor Emese egyedül képviselte.
A konferencián főként hun régészeti témájú szakmai előadások hangzottak el, a kiállítás keretében rekonstruált viseleteket, lószerszámokat, használati tárgyakat és ékszereket lehetett látni. A témában több könyvbemutató is volt a tudományos tanácskozás helyszínén.