„Üdvözlégy kegyelmes Szent László király, Magyarországnak édes oltalma”
Ezzel a címmel 2023. június 24-én második alkalommal tartott tudományos konferenciát a nagyváradi Szent László Napokon a Magyarságkutató Intézet a nagyváradi Magyar Polgári Egyesülettel közös szervezésben.
Dr. Pálfi József, a Partiumi Keresztény Egyetem rektorának köszöntőjét követően Prof. Dr. Kásler Miklós, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója osztotta meg gondolatait Szent László király történelmi nagyságáról, máig ható, generációkon átívelő, nemzedékeket összekapcsoló és összetartó örökségéről.
A két szekcióban megrendezett konferencián előadások hangzottak el Szent László királynak a Szent István-i örökségen és az Intelmeken alapuló törvényeiről, a szent királyok kultuszáról, nemzetségüknek és a Turul-dinasztia tagjainak tiszteletéről, a szentté avatások szerepéről. Két előadás is foglalkozott a Szent László-zarándokút kiemelt jelentőségével. Ennek kapcsán az érdeklődők megismerhették azt az interaktív térképet, amely a Magyarságkutató Intézet tudományos műhelyében készült, s zarándokút-alternatívákat kínál mindazoknak, akik a Szent Lászlóhoz köthető történelmi, néprajzi, művészettörténeti emlékeket szeretnék megismerni. A jelentős létszámú hallgatóság a Szent László-zarándokút szászföldi állomásait bemutató előadás keretében pedig egy speciális földrajzi térség Szent Lászlóhoz köthető emlékeit ismerhette meg.
Kiemelt érdeklődés kísért két archeogenetikai előadást. Ezek egyike a Győrben őrzött Szent László-herma archeogenetikai vizsgálatáról és eredményeiről számolt be, s kétséget kizáróan sikerrel azonosította Szent László királyunkat. A másik előadás a székesfehérvári osszáriumban őrzött tizenöt középkori magyar uralkodónk azonosításával foglalkozott, s ismertette a kutatás jelenlegi helyzetét.
A konferencia utolsó két előadása a 19., majd 20. századba kalauzolta a hallgatóságot, bemutatva, hogy miként jelenítették meg Szent László korát a 19. század elejének magyar nyelvű történetírói, és ezzel hogyan örökítették tovább Szent László történelmi mértékű uralkodását a reformkor nemzedékének.
A konferencia záró előadása a hely szelleméhez kötődően felidézte Szent László városának, Nagyváradnak 1940-es, az anyaországhoz történő visszatérését annak tágabb nemzetközi és helyi összefüggéseit, részleteit.