További Árpád-házi királyok azonosításában segíthet Széchényiné Wurmbrand Franciska genetikai analízise
A Magyarságkutató Intézet Archeogenetikai Kutatóközpontjának kutatói Nagycenken, a Széchenyi Mauzóleumban folytatják az archeogenetikai kutatásokat.
Prof. Dr. Kásler Miklós, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója és tiszteletbeli elnöke sajtótájékoztató keretében számolt be arról, hogy az intézet kutatói folyamatosan dolgoznak a további, Székesfehérváron eltemetett Árpád-házi királyok azonosításában. Ebben fontos szerepet játszik az egyenes ágú anyai leszármazási vonalak meghatározása az anyai mitokondriális DNS segítségével. Mivel a mitokondriális DNS anyai ágon öröklődik, a férfiak és a nők is az anyjuktól öröklik azt. Az úgynevezett mitokondriális haplocsoportok meghatározásával lehetőség nyílik egyének lehetséges anyai ágú közös őseinek a meghatározására, így távoli rokonok közötti kapcsolatok megtalálására.
II. Géza, II. László, illetve IV. István azonosításához Gróf Széchényi Lajos második felesége, Wurmbrand-Stuppach Franciska de Paula grófnő (1797-1873) lehet a kutatók segítségére, aki Árpád-házi leányági leszármazott volt és akit Nagycenken, a Széchenyi Mauzóleumban temettek el. A grófnő családfáját megvizsgálva, anyai egyenes ágon eljuthatunk az Árpád-házba házasodott Szerbiai Ilonáig (Jolán), aki II. (Vak) Béla felesége volt. A fent részletezett mitokondriális öröklődés, illetve a genetika szabályait és törvényeit figyelembe véve, Wurmbrand Franciska, II. Géza, II. László, illetve IV. István mitokondriális haplocsoportja megegyezik. A grófnő genetikai vizsgálata ezáltal közelebb viheti a kutatókat a nevezett királyaink azonosításához.
Kovács Bence Gábor, a Magyarságkutató Intézet Archeogenetikai Kutatóközpontjának tudományos segédmunkatársa elmondta, április 8-án Nagycenken a Széchenyi Mauzóleumban feltárásra került Wurmbrand Franciska kriptája. A grófnő koponyájából fogmintavétel történt. A minták kiszárítása után a napokban megkezdődik a Magyarságkutató Intézetben a DNS-kivonás, ezt 1-2 hetes komplex laboratóriumi folyamat követi, amelynek köszönhetően a kutatók meghatározzák Wurmbrand Franciska teljes genetikai állományát, közte a mitokondriumot is. A mitokondriális információ pedig további Árpád-házi királyaink azonosításához nyújt segítséget.
Prof. Dr. Kásler Miklós köszönetet nyilvánított Dr. Veres András győri megyéspüspöknek, Szarka Gábor nagycenki plébánosnak, Csorba János nagycenki polgármesternek és Dr. Veöreös András műemlék-felügyelőnek a feltárás és a mintavétel megvalósulásáért, valamint háláját fejezte ki Széchényi Kálmán grófnak is, aki a Széchényi család nevében engedélyezte a vizsgálatokat. Április 9-én megtörtént a kripta újraszentelése.