Értjük az égit, értjük a földit
„Hallom tizenegynéhány éve, hogy merjünk kicsik lenni. Nem lehetséges, mert a történelmünkben egy olyan mozzanat sem volt, amikor kicsik voltunk” – mondta Prof. Dr. Kásler Miklós, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója a Pesti Tv Polbeat című közéleti műsorának vendégeként.
Miért él egyes akadémiai tudósokban még mindig félelem, hogy valódi képet kaphassunk a magyarság múltjáról? Mit jelent a nemzeti identitástudat fogalma? Hogyan segítik a modern kutatási eljárások a régmúlt igazságának föltárását? A többi között ezekre a kérdésekre adott választ teltház előtt Kásler professzor, aki számos, a többség számára a mai napig ismeretlen történelmi ténnyel támasztotta alá a bevezetőben említett kijelentést.
A beszélgetés megközelítőleg ötezer év történelmét ölelte fel ötven percben. Az érdeklődők képet kaptak a Kárpát-medencében akkor élő preszkíta ősnép rendkívül hosszú vándorlásáról, amely Eurázsián át vezetett a Csendes-óceánig, mígnem egy Kr. e. 208-ban megjelenő hun uralkodó egyesítette az összes íjfeszítő népet. Ők idővel nyugati irányba húzódtak, s ennek a nyelvében, etnikai hovatartozásában is színes, hatalmassá duzzadt hun konglomerátumnak vált végül igazi erős szervezőjévé Atilla.
Döntő tény volt, hogy genetikai kutatás révén sikerül meghatározni az Árpád-család kialakulásának idejét és helyét, és szintén kutatás mutatta ki a Kr. u. 200 körül élt rokonainkat a hunok vonulása területén. Az őstörténet-kutatásban a dinasztia eredetének keresése mellett Kásler professzor megemlítette a másik markáns irányzatot, a populációgenetikát, amely embercsoportok etnikai rokonságát vizsgálja.
Természetes módon vetődött fel a finnugor kapcsolat is. Kásler Miklós professzor szavai szerint a magyarok ősei valószínűleg találkoztak a finnek és az ugorok őseivel, de útjaik már régen elváltak.
Az évszázadokat átívelő beszélgetés során a jelenkor közéleti kérdései is szóba kerültek, különös tekintettel a nyugati új ideológiák és politikai, diplomáciai játszmák tükrében. A főigazgató megemlítette, hogy több száz éve folyik kísérlet a magyarság „eliminálására”, de azt még a trianoni kényszerszerződéssel sem sikerült elérni. A magyar nemzet több mint ezeréves, nagyon mély és összetett kultúrában él - mondta a főigazgató -, érti az égit, érti a földit, a kettő között összhangot tud teremteni, s képes józan belátás szerint cselekedni.
A Magyarságkutató Intézetről Kásler professzor elmondta, főigazgatóként sikerült megerősítenie az intézmény tudományos hátterét, valamint új profilokkal gazdagítania a tevékenységet. Hangsúlyozta, hogy szoros együttműködés jött létre nyolc tudományág között, a területek nem kérdőjelezik meg egymás tudományos eredményeit, így összhangban dolgoznak a 2019-ben létrehozott intézet szellemisége szerint és eredeti céljaiért.